01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg30.jpg31.jpg32.jpg33.jpg34.jpg35.jpg36.jpg37.jpg38.jpg39.jpg40.jpg41.jpg42.jpg43.jpg44.jpg45.jpg46.jpg47.jpg48.jpg49.jpg50.jpg51.jpg52.jpg53.jpg54.jpg55.jpg56.jpg57.jpg58.jpg59.jpg

adaptacjaDnia 29 i 30 sierpnia 2013, tuż przed samym rozpoczęciem roku szkolnego, w przedszkolu spotkały się najmłodsze przedszkolaki. Zarówno dla nich, jak i dla ich rodziców, to trudny okres. Staraliśmy się wspólnie, aby pomóc dzieciom polubić nowe środowisko i odnaleźć się w nim, a także wdrożyć się do przedszkolnego rytmu życia. Dzieci z dwóch najmłodszych grup, Fiołków i Stokrotek, poznawały swoje sale, zabawki, próbowały wspólnie z rówieśnikami włączyć się do zabawy.

koncertJednym z ważniejszych czynników wspierających i wzbogacających prawidłowy rozwój dziecka jest jego kontakt z muzyką, tańcem i śpiewem. Dlatego też, 10 września 2013 roku, na kolejnym, comiesięcznym koncercie muzycznym, spotykały się dzieci z grup czterolatków i pięciolatków. Gucio i Duduś ponownie zaprosili wszystkich do odkrywania tajemnic muzyki i wspólnej zabawy przy jej radosnych dźwiękach.

 

antyterrorysciJednym z założeń programowych na rok szkolny 2013/2014 jest kwestia bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i codziennym życiu. Zgodnie z tym założeniem i dzięki uprzejmości jednego z tatusiów z grupy Bratki, dnia 19 września 2013 roku, w przedszkolu zjawili się niezwykli goście. Odwiedzili nas policjanci z wydziału antyterrorystycznego. Rozmawiali z przedszkolakami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, mówili też o konieczności zachowania szczególnej ostrożności w kontaktach z obcymi osobami. Poruszyli także kwestie właściwego zachowywania się w przypadku kontaktów ze zwierzętami, na przykład, co należy robić i jak się zachować, kiedy zaatakuje nas pies. Dzieciom bardzo podobało się to spotkanie, uzyskały na nim wiele cennych informacji. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się stroje panów policjantów. Przedszkolaki mogły dokładnie obejrzeć wszystkie elementy ich umundurowania.

krecikDnia 23 września 2013 roku w naszym przedszkolu gościł Teatrzyk Żaby Moniki. To już kolejne spotkanie z tymi aktorami. Tym razem zaprezentowali dzieciom edukacyjny spektakl kukiełkowy pt. „Przygody kreta z ulicy Freta”. Tytułowy bohater, mały i wesoły krecik, przemierza ulice warszawskiego Starego Miasta. Jego spacer pozwala przypomnieć dzieciom, jakie ważne miejsca i charakterystyczne budynki znajdują się w stolicy. Nazwy te łatwo „wpadają w ucho”, gdyż są radośnie wyśpiewane przez małego bohatera. Krecik spotyka na swojej drodze różne osoby, a każda z nich niesie dzieciom nową historię. I tak pan Ambroży, sprzedawca zabawek namawia do kupowania wielu nowych przedmiotów służących do beztroskiej zabawy. Karuzelnik zaprasza do odwiedzenia wesołego miasteczka. Najważniejszą jednak postacią staje się elegancki poeta w smokingu, który zachęca do czytania książek. To dzięki poecie krecik odkrywa dużą skrzynię ze skarbem, a w jej środku znajduje dużo książek. „Kto jest ciekaw świata, ludzi ten z książkami się nie nudzi”- takie słowa słyszą dzieci od pana poety. Są zachętą do mądrego, pożytecznego spędzania czasu i zdobywania nowej wiedzy z książek. Do dorosłych skierowane są natomiast słowa mówiące o tym, że „(…) chcąc wychować mądrych ludzi cała Polska czyta dzieciom”.
Po zakończeniu spektaklu dzieci mogły obejrzeć i dotknąć wszystkich kukiełek biorących udział w przedstawieniu.

skrzyzowanieWe wrześniu grupa Bratki wybrała się na skrzyżowanie przy ulicy Górczewskiej. Dzieci już dobrze wiedzą, że po chodniku idziemy prawą stroną, przechodzimy na pasach i na zielonym świetle. Podczas przechodzenia przez jezdnię w grupie, podnosimy rękę do góry. Wiedzą także, że idąc z mamą, zawsze trzymamy ją za rękę.

 

 

las26 września 2013 mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienie teatralne „Przyjaciele z Zielonego Lasu” w wykonaniu Teatru Maska. Opowiada ono o przygodach wesołego zająca Łatki i jego towarzysza dzika Timona. Zwierzęta spotykają w lesie grupę dzieci, które wybrały się tam na wycieczkę. Niestety źle się zachowują, śmiecą, hałasują i straszą mieszkańców lasu. Przyjaciele, w towarzystwie niesfornego Lisa Turgi, udają się po poradę do mądrej pani Sowy. Fabuła utworu, z pozoru prosta, w rzeczywistości dotyka głębszych problemów związanych z ochroną środowiska a także z bezpieczeństwem dzieci. Dzieci, w wesoły i bajkowy sposób, otrzymują różne cenne i potrzebne im informacje. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom. Brały w nim aktywny udział podpowiadając zwierzętom, co mogą lub czego nie powinny robić.

festynPowitaliśmy kolejny rok szkolny. Zgodnie z naszą tradycją, jak zawsze na początku każdego roku, tak i tym razem również spotkaliśmy się wszyscy na festynie z okazji Święta naszego Patrona. W sobotę, 28 września 2013 roku, o godzinie 10.00 w Kościele Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika Ksiądz Dyrektor Sylwester Jeż odprawił uroczystą Mszę Świętą inaugurującą nowy rok szkolny. Ojciec Bogdan Augustyniak wygłosił kazanie, którego treść skierowana była nie tylko do rodziców, ale też i do dzieci. Ten niezwykły dar przemawiania do „małych” i „dużych” pozwala nam wszystkim czerpać ze słów Ojca Bogdana to, co najważniejsze. Wychowanie dzieci w duchu miłości, ciepła i wiary. Bycie dobrym i posłusznym rodzicom, bycie posłusznym Panu Bogu. O tym, jak i o wielu innych istotnych sprawach mówił do nas wszystkich Ojciec Bogdan. Po Mszy Świętej spotkaliśmy się w ogrodzie przedszkolnym, gdzie miało miejsce dalsze świętowanie. Kiełbaski z grilla i gorące napoje na rozgrzewkę (pogoda i tak była dla nas dość łaskawa, gdyż deszczyk tylko chwilami lekko kropił). Słodkości „w kawiarence pod chmurką.” Kolorowe baloniki, uśmiechnięte i malowane dziecięce buźki, a czasem nawet i dorosłe. Pyszna wata cukrowa, chrupiące gofry, dmuchańce - skakance i loteryjka fantowa – niczego nie zabrakło. Dziecięca muzyka i wesołe zabawy prowadzone przez wodzirejów- naprawdę nikt się nie nudził. Na następne takie świętowanie niecierpliwie czekamy do czerwca.

franciszek przedDnia 3 października 2013 roku, po raz kolejny, uroczyście obchodziliśmy święto Patrona naszego Przedszkola. Dzieci z grupy Bratków przygotowały przedstawienie, w którym zaprezentowały postać Świętego Franciszka. Jego zamiłowanie do przyrody i zwierząt. Braciom Franciszkanom towarzyszyły ukochane zwierzątka Świętego Franciszka. Stroje przedszkolaków, maski i rekwizyty bardzo podkreślały rzeczywisty wygląd bohaterów spektaklu. Głównym tematem przedstawienia było zanieczyszczanie naszego środowiska: lasów, łąk, wód, gromadzenie śmieci w niedozwolonych miejscach. Ekologia i troska wyrażona w modlitwie o naszą planetę Ziemię, to motyw przewodni tego występu. Wiersze, piosenki i taniec- wszystko to zbudowało atmosferę skupienia i spotkało się z dużym zainteresowaniem, całej przedszkolnej publiczności.

wodzirejRok szkolny zaczął się już na dobre, a wraz z nim zawitała do nas jesień. Franciszkowe przedszkolaki przywitały tę złotą porę roku wspólną zabawą przy dźwiękach muzyki, radosnym śpiewem i skocznymi tańcami. Jesienny pan wodzirej, pod hasłem „Przywitanie jesieni”, zaprosił wszystkie dzieci do wspólnej zabawy.

 

maki literaturaW tym roku w grupie Maki realizujemy program „Moja pierwsza przygoda z literaturą”. Zajęcia maja formę ukierunkowanej zabawy, której punktem wyjścia jest tekst literacki. Spotkania te dają dzieciom możliwość odbioru wielozmysłowego. W materiale dydaktycznym stosowane są elementy wzrokowe, słuchowe, kinestetyczno - dotykowe i motoryczne

 

 

kucharzeW październiku grupa Konwalie, wcieliła się w role „małych kucharzy”. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci dowiedziały się, z jakich składników powstaje chleb i gdzie się go piecze. Zdobytą wiedzę dzieci postanowiły wcielić w życie i wspólnymi siłami upiekły dwa rodzaje chleba: biały i z ziarnami. Przygotowany samodzielnie chleb, Konwalie ze smakiem zjadły na podwieczorek. Rozmawiając o zdrowym odżywianiu dzieci, przypomniały sobie również, nazwy i smaki różnych owoców i warzyw. Na zakończenie owocowego tygodnia odbył się także, dzień otwarty dla rodziców pt. „Jedzmy zdrowo”. Przy pomocy rodziców dzieci zrobiły smakowite i zdrowe kanapeczki, które wraz z innymi grupami, zjedzono na podwieczorek.

koncert jedzmy zdrowoDnia 8 października 2013 roku, po raz kolejny spotkaliśmy się z zespołem muzycznym Bel Canto. Tym razem panowie Duduś i Gucio zaprosili nas do zabawy w rytmie „roztańczonych” owoców i warzyw. Tradycyjnie już dzieci śpiewały, tańczyły i poznawały nowe instrumenty muzyczne.

 

 

maki bezp drogaZapewnienie bezpieczeństwa dzieciom jest jednym z podstawowych zadań przedszkola. Dzieci w grupie Maki poznawały zasady poruszania się po drodze i przechodzenia przez jezdnię. Utrwalały również znajomość prawidłowego odczytywania sygnalizacji świetlnej.

 

 

zielnikiPoczątek roku przedszkolnego upłynął „Konwaliom” na przygotowaniu do konkursu na „Najpiękniejszy Zielnik”. Dnia 15 października odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dzieciom, które przy wsparciu rodziców stworzyły i dostarczyły w wyznaczonym terminie swoje prace. Zielniki w różnorodnej postaci można było podziwiać w przedszkolnym holu, a niektóre z nich nadal uświetniają wygląd konwaliowej sali. Zaangażowanym dzieciom i rodzicom gratulujemy kreatywności i już dziś zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!!!

braki parkW pewien dżdżysty październikowy dzień grupa Bratki wybrała się do parku Moczydło. W parku nazywaliśmy mijane drzewa (kasztanowce, dęby, topole) i zbieraliśmy dary jesieni (liście, żołędzie, kasztany). Park był taki jak na obrazku: były alejki z ławkami, kolorowe drzewa i staw. Dzieciom najbardziej spodobały się kaczuszki, które gdy piły wodę, to wymachiwały u góry nóżkami.

 

d nauczycielaDnia 15 października grupa „Konwalie” zaprosiła cały personel i wychowanków przedszkola do uroczystych obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Wierszem, tańcem i piosenką czterolatki wyrażały swoją wdzięczność Paniom, które spotykają na co dzień, za trud ich pracy, zaangażowanie i ciągłą obecność. Uśmiechom, uściskom nie było końca… Niech pozostaną z nami przez cały rok.

 

 

 

misjonarzW październiku 2013 roku gościł w naszym przedszkolu misjonarz - ksiądz Jarosław Dziedzic. Ten niezwykły gość przybył do nas z Boliwii, z miasteczka Bulobulo. Spotkał się z dziećmi ze wszystkich grup przedszkolnych. Pokazywał dzieciom zwierzęta i egzotyczne pająki, które można spotkać w jego stronach. Zaprezentował przedszkolakom regionalne stroje, w których chodzą mieszkańcy miasteczka Bulobulo. Na koniec spotkania grał dzieciom na gitarze i śpiewał wspólnie z nimi piosenki.

pasowanie„My Fiołeczki przyrzekamy: nie grymasić i nie szlochać, zawsze swoje panie kochać, grzecznie bawić się i fikać, wszystko zjadać z talerzyka, od dziś zawsze być zuchami i dobrymi kolegami”. Takimi oto słowami, najmłodsze przedszkolaki z grupy Fiołków, w obecności rodziców, pań nauczycielek i dyrekcji przedszkola, złożyły uroczystą przysięgę. Wszystko to wydarzyło się 17 października 2013 roku.

 

stokrotki pasowanie17 października 2013 roku to szczęśliwy dzień dla maluszków. Dziś Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka” mianowała dzieci z grupy Stokrotek na przedszkolaków. Dzieci bardzo się starały. Nauczyły się piosenek i wierszyków. To był nasz pierwszy, tak poważny występ. Mimo niewielkiej tremy przedszkolaki zaprezentowały się wspaniale, a ich Rodzice mieli w oczach łzy wzruszenia.

bibliotekaGrupa Maki raz w miesiącu zaproszona jest do biblioteki przy ulicy Żytniej. Podczas spotkań bibliotecznych dzieci mają okazję zapoznać się z wyglądem biblioteki, dowiedzieć się, w jaki sposób wypożycza się książki i korzysta z czytelni. Podczas ciekawych zajęć prowadzonych przez panią bibliotekarkę dzieci dowiadują się wielu ciekawych informacji.

 

 

misjonarkiW październiku 2013 roku odwiedziły nas Siostry Misjonarki z Boliwii. Opowiedziały nam wszystkim o tym, jak żyje się w ich kraju. Jak bawią się dzieci, w jakich warunkach mieszkają, gdzie się uczą, co lubią robić. Przybliżyły nam temat Adopcji Serca, dzieła pomocy dzieciom, w które to zaangażowało się w tym roku nasze przedszkole. Opowiadając o boliwijskich dzieciach, siostry pokazały nam zdjęcia i przedstawiły dzieci, które zostały objęte Adopcją Serca. Naszym przedszkolakom bardzo podobało się spotkanie z Siostrami z Boliwii. Miały okazję poznać fragment zupełnie nowej dla nich kultury. Siostry zaprezentowały nam także ciekawy, wygodny i jeszcze mało u nas popularny sposób noszenia dzieci w chustach.

fatimaDnia 31 października 2013 roku, po raz kolejny nasze przedszkole odwiedził Jaś Pociecha. Tym razem zaprezentował dzieciom, tematykę Objawień Fatimskich. Przedszkolaki z grupy Rumianków i Bratków, wspólnie z Jasiem Pociechą, przygotowały inscenizację, w której przedstawiły zaproszonym Rodzicom scenki dramowe. Każde z dzieci miało do wykonania niezwykłą rolę. Nikt nie został pominięty. Dzieci-pastuszkowie, zobaczyły anioła pokoju, którego misją było przygotowanie ich na przyjście Matki Bożej. Anioł pokazał dzieciom, żarliwy i spokojny sposób, w jaki powinniśmy się modlić i cześć, jaką powinniśmy oddawać Bogu w czasie modlitwy. Łucja, Hiacynta i Franciszek, dzieci, które ujrzały Anioła, a także wszystkie przedszkolaki, dowiedziały się, jak ważna jest modlitwa. Matka Boska Fatimska zachęcała wszystkich do codziennego odmawiania różańca świętego, a także do modlitwy w intencji pokoju na całym świecie.

mszaJednym z głównych priorytetów naszego przedszkola jest wychowanie dzieci w duchu wartości katolickich. Ukazywanie dzieciom prawd wiary i umożliwianie im osobistych spotkań z Panem Bogiem, jest możliwe dzięki codziennym modlitwom, a także dzięki wspólnemu uczestniczeniu we Mszach Świętych. Dlatego też na początku listopada spotkaliśmy się wszyscy na comiesięcznej Mszy Świętej, tradycyjnie już sprawowanej przez Ojca Bogdana Augustyniaka.

 

chmurki„Kap, kap, kap, dziś jesienny deszczyk spadł”.

Maluszki w naszym Przedszkolu nie boją się deszczu.
Przed kropelkami chowają się pod parasolami.

 

 

 

konkurs przyslowiaDzieci z grupy Maki, podczas zajęć dydaktycznych w przedszkolu, poznawały polskie przysłowia. Uwieńczeniem cyklu zajęć był konkurs na przedstawienie dowolnie wybranego przysłowia w formie pracy plastycznej. Prace wykonywali rodzice wraz z dziećmi. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe książki.

 

 

bratki cmentarzW oktawie Wszystkich Świętych pojechaliśmy tramwajem na Cmentarz Wolski. Przy Pomniku Obrońców Warszawy złożyliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwę. Widzieliśmy odnowione Pomniki Powstańców Warszawskich, a także stare i nowe groby. Smutny był widok grobów, które się zapadały, bo nikt się nimi nie opiekował oraz grób dzieci poczętych, ale nie narodzonych. Można było odczuć, że jest to miejsce zadumy i modlitwy.

 

11 11Patriotyzm to trudne słowo, ale Franciszkowe przedszkolaki dobrze wiedzą, co oznacza data 11 listopada 1918. Na początku listopada, dzieci z grupy Rumianki, przygotowały uroczysty wstęp poświęcony tematyce niepodległościowej.

Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty Listopada!...
Tym, co zmarli za ojczyznę
Hołd wdzięczności Polska składa(…).
Uroczyście biją dzwony
w mieście flagi rozwinięto
i me serce się raduje
że obchodzę polskie święto
Słowa powyższego wiersza przeniosły nas do historii, do czasów zaborów. Wspólnie z Rumiankami poznawaliśmy przeszłość naszego kraju. Posłuchaliśmy pięknych ułańskich piosenek takich jak: „My pierwsza Brygada”, ”Przybyli ułani pod okienko” czy „Pierwsza Kadrowa”. Powagi całemu występowi dodało wspólne i uroczyste odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”

poczta konwalie

 

 

 

 

 

 

kodeks przedszkolakaPierwsze miesiące adaptacji już za nami. Dzieci dzielnie wdrożyły się już w życie przedszkolne. Przyszedł, więc czas na wspólne ustalenie zasad, którymi będziemy kierować się w kolejnych dniach i miesiącach w przedszkolu. Fiołki chętnie przystąpiły do opracowania Kodeksu Przedszkolaka dla swojej grupy. Za najważniejsze zasady uznały: zgodną zabawę, słuchanie Pani i szanowanie zabawek. Przypieczętowały je odciśniętą dłonią i z powagą zaczęły przestrzegać ustalonych norm, co widzimy na załączonych zdjęciach. Grzeczne Fiołki - Gratulujemy!

koncert liscDnia 12 listopada 2013 spotkaliśmy się na kolejnym muzycznym występie pana Dudusia i pana Gucia. Tym razem zaprosili dzieci do zabawy w rytmie jesiennych rytmów. Przedszkolaki nauczyły się nowej, jesiennej piosenki zaczynającej się od słów: „Zła pogoda,
kapie woda. Kapie z nieba kap, kap, kap. A w kaloszach do przedszkola, idą dzieci chlap, chlap, chlap(…)”. W czasie wesołej zabawy i śpiewów, przedszkolaki miały też, okazję przypomnieć sobie i utrwalić orientację w schemacie własnego ciała, rozróżnianie stron lewej i prawej. Po skończonej zabawie, uśmiechnięte i zmęczone muzycznym szaleństwem dzieci, ze smakiem zjadły podwieczorek.

konwalie podwieczorekCzterolatki doskonale wiedzą, jak ważne dla funkcjonowania organizmu są witaminy. Znają także ich najcenniejsze źródła - owoce i warzywa. Często mają okazję pałaszować je na podwieczorek, ale nic nie smakuje tak, jak samodzielnie przyrządzony posiłek! Dlatego grupa „Konwalie” dziarsko zabrała się do pracy. Deseczka, fartuszek, nożyk, umyte, chętne rączki, ugotowane wcześniej warzywa, odpowiednie przyprawy - to świetny przepis na pyszną sałatkę i znakomitą zabawę, a efekty - smaczne i zdrowe!!!!

piesFundacja „Jak pies z kotem” przeprowadziła w grupie Maki zajęcia pomagające w kształtowaniu odpowiedzialnej postawy w opiece nad czworonożnymi przyjaciółmi oraz na temat bezpiecznego obcowania ze zwierzętami. Dzieci miały okazję zastosowania w praktyce
poznanych zasad. Było to możliwe dzięki zabawie ze specjalnie wyszkolonym psem, który na koniec spotkania zaprezentował przedszkolakom swoje umiejętności i psie sztuczki.

 

j papuzinska25 listopada 2013 roku odwiedził nas niezwykły gość. Przedszkolaki z grup czterolatków i pięciolatków miały okazję poznać autorkę wielu książek dla dzieci - panią Joannę Papuzińską. Dzieci z Maków przywitały pisarkę recytacją wiersza „Rozwesołek”, a pani Papuzińska opowiedziała dzieciom kilka słów o sobie. Przeczytała też kilka wierszy ze swoich książek. Przedszkolaki pochwaliły się ładnym odśpiewaniem hymnu przedszkola i piosenki religijnej „Kto stworzył mrugające gwiazdki?”. Jak przystało na prawdziwych odbiorców literatury dziecięcej, Franciszkowe przedszkolaki miały wiele pytań do autorki. Pytały ją między innymi o to skąd biorą się pomysły na książki, jak powstają ilustracje, ile książek napisała pisarka. Dzieci pytały również o to, którą ze swoich książek pani Papuzińska lubi najbardziej i czy pisze tylko dla dzieci. Na zakończenie dzieci otrzymały książki z autografem pisarki.

zlota rybkaDnia 26 listopada 2013 roku dzieci z naszego przedszkola miały przyjemność obejrzeć spektakl kukiełkowy pt. „Złota Rybka”. Znana wszystkim bajka, niesie w odbiorze walor edukacyjny. Przedszkolaki miały okazję przekonać się, jak zgubna potrafi być chciwość i zachłanność. Przygoda biednego rybaka, który złowił złotą rybkę spełniającą marzenia, pokazała dzieciom, które wartości w życiu liczą się najbardziej.

 

 

 

przedstawienie spDnia 2 grudnia 2013 roku przedszkolaki miały przyjemność obejrzeć dwa wspaniałe przedstawienia w wykonaniu starszych kolegów i koleżanek ze szkoły katolickiej im. Księdza Piotra Skargi. Uczniowie, pod opieką Siostry Anety i pani Ewy, przygotowali dwa spektakle: „Kopciuszek” i „Bajka o Czerwonym Kapturku”. Franciszkowym przedszkolakom oba przedstawienia bardzo się podobały, nagrodziły swoich starszych kolegów gromkimi brawami. Na uwagę zasługuje fakt, że dzieci popierająca dobroć, miłość i zgodę pomiędzy bliźnimi, nawet w bajce dokonały drobnej „przeróbki”. I dlatego też bajkowy myśliwy, nie zastrzelił złego wilka, ale wypędził go do ZOO głośno mówiąc: „Uciekaj wilku do ZOO, to nie będę cię musiał zastrzelić”.

msza swNa początku grudnia spotkaliśmy się wszyscy na Mszy Świętej odprawianej przez Ojca Bogdana Augustyniaka. Wspólnie modliliśmy się, śpiewaliśmy religijne piosenki, przygotowując się do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Jak co miesiąc, tak i tym razem, pamiętaliśmy w modlitwie o dzieciach z naszego przedszkola urodzonych w danym miesiącu.

 

 

pies 1Przedszkole „Kwiatki Świętego Franciszka” współpracuje z Fundacją „Jak pies z kotem”. Dlatego też dnia 5 grudnia 2013 roku, grupę Rumianki odwiedziły panie z fundacji w towarzystwie uroczej suczki Arii. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat psiego usposobienia i psich zwyczajów. Panie powiedziały przedszkolakom, jak bezpiecznie bawić się z psami oraz jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia. Rumianki z dużym zainteresowaniem słuchały przekazywanych im informacji, później same zadawały pytania. Na koniec wszystkie chętne dzieci mogły pogłaskać Arię i obejrzeć sztuczki przez nią przygotowane.

konkurs bezpieczenstwoW naszym przedszkolu bardzo dbamy o bezpieczeństwo naszych przedszkolaków. Dlatego też zaprosiliśmy rodziców do udziału w konkursie pt. „Bezpieczne przedszkole”. Dzieci wraz z rodzicami wykonały plakaty ukazujące bezpieczne zachowanie w przedszkolu. Wykonano dużo ciekawych i bogatych w różnorodne formy plastyczne prac. Wszystkie przedszkolaki, które wzięły udział w konkursie otrzymały w nagrodę odblaskowe myszki, a ich prace do tej pory stanowią dydaktyczną ozdobę Makowej Sali.

 

 

mikolaj„Jaki to Święty, co roznosi prezenty? Oczywiście to Święty Mikołaj!”. Odpowiedź na to pytanie znają wszystkie dzieci. Franciszkowe przedszkolaki z wielką niecierpliwością oczekiwały na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Kiedy 6 grudnia pojawił się w przedszkolu, dzieci były bardzo podekscytowane. Ale na prezenty trzeba zasłużyć dobrym zachowaniem i znajomością piosenek i wierszyków. Mając wiele talentów, samą radością było przygotowanie i zaprezentowanie przed Świętym Mikołajem, swoich artystycznych umiejętności. Dzieci z poszczególnych grup przygotowały dla Mikołaja wiersze, piosenki, a nawet wykonały prace plastyczne przedstawiające mikołajowe portrety. Po skończonym spotkaniu, uśmiechnięte przedszkolaki, z otrzymanymi prezentami, wróciły do swoich sal.

fiolki zaj otwarteW dniu 10 grudnia 2013 w grupie Fiołków odbyły się zajęcia otwarte. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały karty świąteczne. Tworzyły własne kompozycje z różnych materiałów plastycznych. Były bardzo zaangażowane. Efekty pracy okazały się imponujące. Karty niewątpliwie będą ozdobą świąteczną w domach.

 

 

 

 

stokrotki zaj otwarte12.12.2014 r. w grupie Stokrotek odbyły się zajęcia z udziałem rodziców. Dzieci wspólnie z bliskimi odkrywali tajemnice czarodziejskiego pudełka, zamieniali się w św. Mikołaja i jego pomocników, a na koniec wykonali przepiękne ozdoby świąteczne.

 

 

maki bibliotekaW grudniu grupa Maki po raz pierwszy odwiedziła Bibliotekę Publiczną przy ulicy Żytniej. Dzieci zostały zapoznane z regulaminem, organizacją biblioteki oraz zasadami wypożyczania książek. Mogły oglądać ulubione pozycje literackie a następnie wysłuchały ciekawych historii czytanych przez panią bibliotekarkę.

 

 

cukierki

Dnia 16.12.2013 roku grupa Rumianki  odbyła słodką podróż do manufaktury cukierków. Przedszkolaki obserwowały jak ręcznie robi się cukierki i lizaki oraz poznały sposoby tworzenia na nich wzorów. Dzieci dowiedziały się z jakich warzyw otrzymujemy różne barwniki spożywcze i jak powstaje biały karmel. W pracowni dzieci mogły także skosztować świeżo zrobionych, jeszcze ciepłych łakoci. Na zakończenie pokazu każdy uczestnik otrzymał słodki upominek. Było pysznie!

rumianki jaselka

17.12.2013 roku to ważny dzień dla Rumianków i ich Rodzin. Po raz ostatni spędziliśmy ze sobą wigilię w naszym przedszkolu. Z tej okazji dzieci przygotowały Jasełka. Po występie zaprosiły Rodziców na wspólną wigilię w rumiankowej sali. Rozpoczęła się ona odczytaniem fragmentu Pisma Świętego. Przy dźwiękach kolęd podzieliliśmy się opłatkiem, a później zasiedliśmy do stołu na którym, dzięki staraniom Rodziców, nie brakowało tradycyjnych wigilijnych potraw.

fiolki wigilia

Dnia 17 grudnia w grupie Fiołki odbyło się spotkanie opłatkowe z udziałem rodziców. W tym dniu dzieci przybyły licznie do przedszkola. Ubrane w odświętne stroje, równie pięknie wystąpiły. Zaśpiewały świąteczne piosenki i kolędy, recytowały wierszyki. Po występie wszyscy przeszli do Sali, gdzie podzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

konwalie jaselka

Dnia 17 grudnia 2013 roku Rodzice z grupy Konwalie wprowadzili przedszkolaków, personel oraz zaproszonych gości w świąteczny nastrój, przemieniając się na to jedno, wyjątkowe popołudnie, w znakomitych aktorów. Na scenie królowała Święta Rodzina, odwiedzana kolejno przez różnorodne postacie bajkowe, pastuszków i dzieci. Całości dopełniał wspólny śpiew tradycyjnych kolęd oraz symboliczne przełamanie się opłatkiem, poprzedzone świątecznymi życzeniami. Radości i wzruszeniom nie było końca. Gratulujemy dzielnym aktorom i już dziś z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego spektaklu.

stokrotki jaselka

Boże Narodzenie to czas radości. W takiej też atmosferze spędziliśmy wspólnie czas, dzieci i personel z grupy Stokrotki oraz nasi rodzice i bliscy.

 

 

 

bratki jaselkaDnia 19 grudnia 2013 przedszkolaki z grupy Bratki wystawiły dla rodziców Jasełka. Historię Bożego Narodzenia rozpoczęliśmy odczytaniem Ewangelii.  Zziębnięci Józef i Maryja wyruszyli w drogę, zmęczeni pukali do drzwi, ale nikt ich nie przyjął. Zatrzymali się w żłobie, pośród owieczek. Tańczące i śpiewające anioły zbudziły pasterzy, gwiazdka przyprowadziła Trzech Króli, a dzieci zaniosły do Jezusa serduszka. Występ wszystkim bardzo się podobał, mali aktorzy zostali nagrodzeni brawami. A po zakończeniu Jasełek, zgodnie z tradycją, złożyliśmy sobie wspólnie życzenia świąteczne, podzieliliśmy się opłatkiem i zaśpiewaliśmy kolędy. Uzupełnieniem miłego spotkania był słodki poczęstunek i drobne upominki dla rodziców przygotowane przez  dzielnych przedszkolaków.

bratki kosciolDnia 20 grudnia 2013 roku dzieci z grupy Bratki poszły do Kościoła Świętego Wojciecha z lampionem dobrych uczynków. W adwencie mieliśmy postanowienie robienia dobrych uczynków. Te uczynki rodzice i panie wychowawczynie zapisywały na serduszkach i wkładaliśmy je wspólnie do lampionu adwentowego. Lampion złożyliśmy u stóp Pana Jezusa w monstrancji. Pan Jezus wyglądał tak, jakby słońce uśmiechało się do nas.

rumianki sw przygŚwiąteczny nastrój udzielił się wszystkim, także dzieciom z grupy Rumianki. Postanowiły przyozdobić domowe choinki pięknymi bombkami wykonanymi w przedszkolu. Wszystkie prace były bardzo błyszczące i kolorowe.

 

 

 

t 12 miesWraz z nadejściem Nowego Roku, czekają na nas kolejne niespodzianki i ciekawe wydarzenia. Jednym z nich było obejrzenie przedstawienia teatralnego pt. „Baśń o dwunastu miesiącach”. Ten barwny spektakl pokazał dzieciom, jak ważna jest uczciwa i sumienna praca. Pokazał wartości takie jak dobro, wzajemna pomoc i przyjaźń. Zła macocha, która w grudniu wysłała pasierbicę na poszukiwanie świeżych kwiatków, przekonała się, że dziewczynka jest życzliwa dla innych ludzi, nie boi się ciężkiej pracy, że dzięki swojej dobroci łatwo zjednuje sobie przyjaciół. Przedszkolaki mogły się także przekonać, że lenistwo i zarozumialstwo, jakie zaprezentowała im kolejna bohaterka tego utworu, to brzydkie wady i nie warto ich naśladować. Spektakl bardzo spodobał się małym widzom. Z niecierpliwością oczekują kolejnego przedstawienia.

fiolki przygotowaniaZaczęliśmy przygotowania do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci miały możliwość wyciskania serduszek z masy solnej oraz odbijania swojej rączki na papierowym talerzyku. To prezenty dla kochanych Babć i Dziadków. To dla nich dzieci nauczyły się również piosenek, wierszyków i zabaw tanecznych, by pięknie zaprezentować się przed naszymi drogimi gośćmi.

 

 

km styczniowaW połowie stycznia wszystkie cztero i pięciolatki spotkały się ponownie na koncercie muzycznym. Tym razem motywem przewodnim był karnawał i  szalone karnawałowe rytmy. Dzieci usłyszały brzmienie i poznały nazwy kolejnych nowych instrumentów muzycznych. Jak zawsze zabawa była wspaniała.

 

 

bal choinkowyJak karnawał to karnawał, czas zabawy i radości. Franciszkowe przedszkolaki spotkały się w styczniu na pierwszym w tym roku balu. Jeszcze bez karnawałowych przebrań, ale już przy głośnych dźwiękach muzyki, bawiły się z panią Ulą od tańców i swoimi paniami nauczycielkami. Oprócz tańców, były też konkursy i inne wesołe niespodzianki. A po zakończonej zabawie, zmęczone i zadowolone dzieci powróciły do swoich sal, gdzie czekał na nie pyszny owocowy poczęstunek.

 

bratki szopkaDnia 15 stycznia 2014 roku grupa Bratki wybrała się do Szopki Bożonarodzeniowej do kościoła Ojców Kapucynów na Miodowej. Przy wejściu przywitał nas patron naszego przedszkola- Święty Franciszek.  Dzieci zobaczyły bogato zdobioną, przepiękną szopkę. Mogliśmy obejrzeć Świętą Rodzinę, Papieża Franciszka, księdza Jerzego Popiełuszkę oraz wiele innych znanych postaci.  Dzieciom bardzo spodobały się także dinozaury, ruchoma kolejka i rybki. Po obejrzeniu szopki poszliśmy spacerkiem do pomnika Syrenki Warszawskiej. Tego dnia podziwialiśmy również choinkę przy Zamku Królewski. Zmęczeni i głodni wróciliśmy do przedszkola na ciepły, pożywny obiad.

maki szopkaDnia 15 stycznia 2014 dzieci z grupy Maki poszły na wycieczkę do kościoła Ojców Kapucynów przy ulicy Miodowej. Czterolatki obejrzały tam ruchomą szopkę oraz wysłuchały słownej prezentacji. W drodze powrotnej podziwiały świąteczne dekoracje na Starym Mieście. Wycieczka bardzo się Maczkom podobała. Były bardzo grzeczne i dzielne, nie przeszkodziła im nawet wyjątkowo zimowa pogoda.

 

fiolki sniegWreszcie przyszła zima. Biały puch sprawił wiele przyjemności dzieciom. Mogły spróbować ulepić bałwana i rzucać się śnieżkami. Pomimo mroźnej pogody było wiele radości i uśmiechu.

 

 

 

fiolki maskiCzas karnawału to w przedszkolu czas balów, tańców i przebierańców. Przy okazji tematu o maskach karnawałowych dzieci w naszej grupie urządziły „bal maskowy”.

 

 

 

 

koledowanieW niedzielę, 19 stycznia 2014 roku, po raz pierwszy w naszym przedszkolu spotkaliśmy się na wspólnym kolędowaniu. Rozpoczęło się ono Mszą Świętą, tradycyjnie już odprawianą przez Ojca Bogdana. We Mszy Świętej uczestniczyli rodzice, dzieci, personel przedszkola. Po nabożeństwie wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Miłym zakończeniem uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 

fiolki d babciNastał uroczysty dzień – Święto Babci i Dziadka. Fiołeczki przedstawiły program artystyczny dla najbliższych. Wręczyły również własnoręcznie wykonane prezenty - czerwone serduszka dla Babci i obrazki z odciśniętą rączką dla Dziadka. Po zakończeniu części artystycznej, wszyscy uczestniczyli w słodkim poczęstunku w naszej sali.

 

 

stokrotki d babciDzieci z grupy Stokrotki zaprosiły swoje Babcie i Dziadków na wspólne świętowanie w przedszkolu. Były tańce, piosenki, wierszyki i oczywiście życzenia i prezenty. Była to wyjątkowa uroczystość, pełna radości i uśmiechów.

 

 

 

bratki d babciDnia 23 stycznia 2014 w grupie Bratki świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Uroczystość rozpoczęliśmy przedstawieniem dla naszych kochanych gości. Po występie i rozdaniu upominków, na babcie i dziadków czekała nietypowa zagadka, która polegała na rozpoznawaniu głosów swoich wnuków. Przedszkolaki wypowiadały się na temat swoich babć i dziadków, a oni musieli później rozpoznać, który głos i czyja wypowiedź należy do ich wnuków. To zadanie sprawiło wszystkim dużo radości. Tego dnia nie zabrakło również wspólnych tańców i obowiązkowego słodkiego poczęstunku.

rumianki zamekKim był książę Józef Poniatowski? Kiedy żył i gdzie mieszkał? Jak wyglądały jego komnaty? Odpowiedź na powyższe pytania oraz wiele innych ciekawych informacji uzyskały Rumianki podczas wycieczki do Zamku Królewskiego. Wraz z panią przewodnik zwiedziły apartament królewski w Pałacu pod Blachą. Obejrzały również spektakl pod tytułem „Strzeż się sroki”, opowiadający o przepowiedni, którą książę Józef usłyszał w młodości. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w warsztatach, zadawały dużo pytań, z zainteresowaniem oglądały wszystkie muzealne eksponaty, ucząc się przy okazji prawidłowych zasad zachowania się w takich miejscach. Wycieczka tak bardzo spodobała się przedszkolakom, że już niedługo wybierzemy się na kolejne interesujące wyprawy.

bratki pielegniarkaPod koniec stycznia grupę Bratki odwiedziła mama Martynki wykonująca na co dzień zawód pielęgniarki. Opowiadała dzieciom o witaminach oraz o tym, w jakich produktach występują te zdrowe składniki. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały wypowiedzi pani pielęgniarki, a panie nauczycielki po cichutku liczyły na to, że to spotkanie zachęci dzieci do jeszcze lepszego zjadania zdrowych, witaminowych posiłków.

 

konwalie d babciDnia 29 stycznia grupa Konwalie świętowała wraz ze swoimi ukochanymi babciami i dziadkami ich święto. Program artystyczny oparty na schemacie 12 miesięcy, wsparty okolicznościowymi piosenkami i tańcami, dał możliwość indywidualnej prezentacji każdego z dzieci. Występ zwieńczyło wręczenie mozolnie przygotowanych prezentów - kalendarzy na rok 2014, opatrzonych pracami plastycznymi wnuka lub wnuczki. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku w sali. Wszystkim Babciom i Dziadkom dziękujemy za przybycie i raz jeszcze życzymy Sto Lat!!!

maki d babciOstatniego dnia stycznia grupa Maki świętowała w przedszkolu Dzień Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały wierszyki i piosenki dla swoich bliskich, a po występie obdarowały gości koszyczkami i kwiatkami. Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się na słodki poczęstunek do Sali.

 

 

 

 

stokrotki kanapkiStokrotki rozmawiały na temat zdrowego żywienia. Poznawały jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym. Po umyciu rąk samodzielnie smarowały pieczywo masłem lub serkiem, a następnie ułożyły na kromkach wybrane przez siebie warzywa: sałatę, szczypiorek, pomidora, paprykę. Wszystkie ochoczo wzięły się do pracy i z wielkim apetytem zjadły przygotowane przez siebie pyszne kanapki.

 

bratki stomatologW tygodniu, w którym realizowaliśmy tematykę zdrowego życia i prawidłowego odżywiania się, odwiedził nas kolejny ciekawy gość. Tym razem spotkaliśmy się z panią stomatolog - mamą Natalki. Zachęcała dzieci do dbania o zęby i zdrowego odżywiania się. Tłumaczyła dzieciom, że nie tylko higiena zębów zapewni im zdrowie, ale również to, w jaki sposób się odżywiamy.

 

rumianki ciastkaW ramach przygotowań do uroczystości Dnia Babci i Dziadka, dzieci z grupy Rumianki zadbały nie tylko o upominki dla swoich bliskich, ale również postanowiły samodzielnie przygotować słodki poczęstunek. Dzielnie formowały maślane i owsiane ciasteczka, ucząc się przy okazji tego, które z produktów są najzdrowsze. Rozmawialiśmy też o konserwantach i o wyższości zdrowych, domowych smakołyków nad słodyczami kupionymi w sklepie. Dzieci nie mogły się już doczekać, aż goście spróbują ich wypieków.

rumianki d babciDzień Babci i Dziadka w grupie Rumianki miał w tym roku szczególny charakter. Postanowiliśmy zaprosić naszych kochanych gości na wyjątkowe popołudnie. Przy ozdobionych stołach zasiadły Babcie i Dziadkowie. Dzieci przywitały ich piosenkami oraz recytacją pięknego wiersza Zofii Staneckiej „Dziadkowie”. Słowa utworu mówiące o dorastaniu i piękna puenta wiersza potwierdzająca, że w środku, w sercach każdy jest ciągle młody, że życie zawsze i na każdym etapie jest niepowtarzalne i piękne, bardzo wzruszyły gości. Dodatkową atrakcją był taniec ludowy „Koziorajka”. Babcie i dziadkowie docenili wysiłki małych artystów i nagrodzili ich sowitymi brawami. Kolejnym punktem programu była projekcja filmu nagranego przez Pana Krzysztofa Wierzbowskiego. Zaproszeni goście mogli obejrzeć swoje pociechy opowiadające o babciach i dziadkach. Wypowiedzi dzieci wywołały wzruszenie i dużo emocji. Na koniec dzieci złożyły babciom i dziadkom życzenia  a także rozdały przygotowane wcześniej upominki. To był dla nas wyjątkowy dzień.

maki teatrDla urozmaicenia zajęć w naszej grupie zaproponowałyśmy dzieciom zabawę w teatr. Dzięki pacynko, kurtynie i maskom, dzieci stworzyły kreacje do bajki „Jaś i Małgosia”.

 

 

 

 

bal kKarnawał to czas zabawy i radości. W naszym przedszkolu, zgodnie z coroczną tradycją, odbył się wielki bal. Tego dnia przedszkole zamieniło się w prawdziwe królestwo bajki i baśni. Na parkiecie królowały księżniczki, wróżki, motylki, disnejowskie postacie z bajek, rycerze, policjanci, kowboje, waleczni Ninja a nawet popularne ostatnio Angry Birds. Do zabawy zapraszał wesoły pan wodzirej. Radosnym i szalonym tańcom towarzyszyły zabawy z kolorową chustą animacyjną, roztańczone korowody, czarodziejskie tunele. Na ścianach migały kolorowe, błyszczące gwiazdki a w powietrzu fruwały wielobarwne bańki mydlane. Ależ było wesoło. Nawet nasza Pani Dyrektor zmieniła się tego dnia w złotowłosego aniołka by wspólnie z dziećmi radośnie i beztrosko pląsać po sali.

dinozauryJak wyglądały dinozaury? Kiedy żyły i wyginęły, czym się żywiły? Takie i wiele innych pytań zadawały dzieci z grupy Rumianki podczas tygodnia zajęć o dinozaurach. Uwieńczeniem ich całotygodniowej zabawy i nauki było specjalne zadanie domowe, które dzieci miały wykonać wraz z rodzicami. Stworzone przez nich plakaty i gazetki na temat dinozaurów przez długi czas zdobiły naszą salę.

 

r b szkola podstNa początku lutego 2014 roku najstarsze przedszkolaki z grupy Rumianki i Bratki, zostały zaproszone do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 139 przy ulicy Syreny. Dzieci miały przyjemność obejrzeć tam przedstawienie pt. „Bezpieczne ferie”. Był to spektakl przygotowany przez uczniów najmłodszych klas. Wśród występujących dzieci zobaczyliśmy absolwentów naszego przedszkola. Miło było spotkać dawnych kolegów i koleżanki. Przedstawienie bardzo spodobało się naszym przedszkolakom. Oglądały go z dużym zainteresowaniem. Zimowo-bajkowa scenografia i dużo ładnie zaśpiewanych piosenek przypadły do gustu wszystkim oglądającym. Po występie zostaliśmy zaproszeni do najmłodszej klasy, czyli do zerówki.  Obejrzeliśmy salę lekcyjną, dzieci miały możliwość porozmawiania z panią nauczycielką. To było nasze pierwsze prawdziwe spotkanie ze szkołą.

kon zimowe obrazkiDnia 11.02.2014 r. w przedszkolu odbył się koncert grupy Bel Canto pt. „Zimowe obrazki”. Dzieci tańczyły i bawiły się przy dźwiękach gitary, śpiewały też piosenkę pt. „Zawsze razem” i „lepiły” bałwana. Z uwagą wysłuchały opowieści o Eskimosach, którzy nie chcieli walczyć i uciekali przed dzikimi wojownikami daleko na skutą lodem północ. Podczas koncertu dzieci poznały także nowy instrument podobny do cymbałków - metaflon.

 

msza swieta11 lutego 2014 roku wszystkie dzieci i cały personel przedszkola uczestniczyli  we Mszy Świętej. Msza rozpoczęła się wspólnym zaśpiewaniem piosenki religijnej. Jej słowa: „Na jeziorze wielka burza, Jezus ze mną w łodzi jest. On za rękę trzyma mnie, łódka nie kołysze się” były nawiązaniem do Ewangelii i Słowa głoszonego przez Ojca Bogdana.

 

 

bratki m ewolucjiDnia 13 lutego 2014 roku grupa Bratki wybrała się do Muzeum Ewolucji w pałacu Kultury i Nauki. Dzieci oglądały dinozaury, mogły zobaczyć, które z nich były mięsożernymi drapieżnikami, a które żywiły się roślinami. Największe zainteresowanie wśród przedszkolaków wzbudził potężny argentynozaur, nazwany przez dzieci „długoszyjcem”. Bratkom tak bardzo spodobało się w muzeum, że kto wie, może kiedyś w przyszłości, ktoś z nich zostanie paleontologiem.

rumianki zaj plastPrzedszkolaki bardzo lubią wszelkie formy działalności plastycznej. Malując, rysując, wycinając czy też lepiąc rozwijają nie tylko swoją wyobraźnię, ale też kształcą sprawności manualne, tak bardzo potrzebne do nauki pisania. Rumianki polubiły lepienie z masy solnej. Najpierw dzielnie pomagały przy powstawaniu masy. Podawały składniki, przytrzymywały wielką misę, w której powstawało narzędzie ich pracy. Na koniec z zapałem przystąpiły do formowania  swoich własnych,  małych dzieł sztuki. Powstały samoloty, policyjne lizaki, serduszka, ślimaczki i wiele innych ciekawych form.

stomatolog konwalieNa początku marca grupa Konwalie poznawała niektóre zawody z pobliskiego otoczenia. Zgłębialiśmy wiedzę na temat zdrowia jamy ustnej i zasad higieny oraz poznaliśmy zawód stomatologa. Już wiemy, jaka jest budowa zęba i co należy robić, by nasze żeby były czyste i zdrowe. W ramach utrwalania informacji odbyliśmy spacer do pobliskiego gabinetu stomatologicznego, gdzie Pan Doktor zrobił wszystkim dzieciom stomatologiczny przegląd zębów. Wyprawa do gabinetu stomatologa bardzo się Konwaliom spodobała.

konwalie m koleiDnia 4 marca 2014 roku Konwalie, po wcześniejszym śniadaniu, ruszyły tramwajem do Muzeum Kolejnictwa. Celem wycieczki był udział w lekcji muzealnej pt. „Bezpieczna droga do domu i szkoły”. Temat ten został opracowany we współpracy z kampanią społeczną „Bezpieczny przejazd - Zatrzymaj się i żyj”. Zakłada on podnoszenie świadomości zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i przejściach kolejowych, kształtowanie prawidłowych zachowań oraz utrwalanie postaw społecznie pożądanych. Poza pogadanką o bezpieczeństwie, wspartej bajką edukacyjną, dzieci miały okazję obejrzeć zabytkowe pociągi, posłuchać o sposobie ich napędzania oraz wejść do niektórych lokomotyw.

s popielcowaW środę popielcową w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta Msza Święta na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Ojciec Bogdan umiejętnie połączył kazanie dla małych i dużych  dzieci Bożych. Symboliczny obrzęd posypania głów popiołem rozpoczął w naszej społeczności przedszkolnej czas pokuty.

 

 

konwalie sport„W zdrowym ciele zdrowy duch”, zatem w myśl tej zasady Konwalie bardzo dbają o aktywność fizyczną. Tym razem dzieci wzięły udział w konkurencjach sportowych, które nie tylko poprawiają sprawność fizyczną, ale również budzą ducha zdrowej rywalizacji i mobilizują do dalszego działania. Tego dnia wszyscy dobrze się bawili.

 

 

m etnograficzne bratki11 marca 2014 roku grupa Bratki wybrała się do Muzeum etnograficznego na lekcję pt. „Tęczą malowane stroje Mazowsza”. Dzieci miały okazję zapoznać się z ludowymi strojami z różnych regionów Polski. Zobaczyły stroje łowickie, kurpiowskie, krakowskie i góralskie. Miały też okazję zobaczyć,  jak wygląda i dowiedzieć się, do czego służy kołowrotek oraz inne narzędzia przędzalnicze. Chłopcy i dziewczynki mogły przymierzać mazowieckie pasiaczki, a na koniec spotkania wszystkie dzieci zostały zaproszone do układania puzzli przedstawiających stroje regionalne. Chętne przedszkolaki rysowały też Anioła z Mazowsza.

poczta konwalieDzieci z grupy Konwalie, ucząc się o różnych zawodach, miały okazję poznać zawód listonosza. Dowiedzieliśmy się, jaka jest droga listu od nadawcy do adresata, jakie elementy powinien zawierać każdy list oraz jak ciężka i bardzo potrzebna jest praca listonosza. Aby utrwalić zdobyte informacje napisaliśmy wspólnie listy do wszystkich grup przedszkolnych oraz kartki pocztowe do pani dyrektor, pani Tereski, pani Krysi i pani Ani oraz do pani psycholog i pani księgowej. Podczas wycieczki na pobliską pocztę wysłaliśmy wszystkie te listy, sprawiając tym samym ogromną radość personelowi przedszkola oraz dzieciom z innych grup.

koncert marcowe porzDnia 11 marca 2014 roku po raz kolejny spotkaliśmy się na koncercie muzycznym. Przedszkolaki bawiły się, śpiewały i tańczyły. Poznaliśmy nowy instrument o prostej i wdzięcznej nazwie „bum bum rurki”. Jego dźwięki bardzo spodobały się młodym odbiorcom. Dzieci om spodobała się także zabawa ruchowa  przy piosence „Przyszła wiosna do niedźwiedzia”.

 

 

bratki doswiadczeniaW marcu dzieci z grupy Bratki uczestniczyły w nietypowych zajęciach dydaktycznych. Ich przedszkolna sala zamieniła się w prawdziwe laboratorium chemiczne. Przedszkolaki zobaczyły prawdziwe narzędzia potrzebne do wykonywania chemicznych doświadczeń i badań. Menzurki, pipety, prawdziwy mikroskop pod którym wszystko było większe i bardziej tajemnicze. Dzieci badały właściwości cieczy oraz sprawdzały, które przedmioty toną a które utrzymują się na powierzchni wody. Te zajęcia na pewno na długo pozostaną w pamięci Bratków.

maki bankiMaki w tym roku pracują według programu Cztery żywioły. Powietrze to wiatraki na wietrze, energia, delikatna bryza, huragan, liście tańczące na wietrze, ptaki, chmury płynące po niebie, balony i samoloty. To odkurzacz zasysający kartkę papieru, suszarka wprawiająca w ruch kawałki bibuły. Powietrze to siła dmuchnięcia dziecka próbującego utrzymać w górze delikatną bańkę…

 

rzezuchaStokrotki w swoim kąciku przyrodniczym postanowiły posiać rzeżuchę. Zaangażowanie i zainteresowanie tematem było ogromne. Maluchy były podekscytowane i pomimo dużych emocji cierpliwie czekały na swoją kolej oraz uważnie słuchały o tym jak wyrośnie rzeżuszka. Każde dziecko miało swój udział nawadniając watę wodą i sypiąc nasionka. Pytaniom „…a kiedy urośnie?” oraz „…a kiedy będzie można jeść?” nie było końca. Wszystkie zgodnie stwierdziły, że jak już urośnie to będą ją ze smakiem jadły do śniadania… Teraz codziennie ją podlewamy i czekamy aż urośnie… .

wilk zajacDnia 14 marca 2014 roku mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienie „Wilk i zając w mieście. Przedszkolakom bardzo przypadła do gustu ta edukacyjna bajka opowiadająca o przygodach dwójki przyjaciół.  Bohaterowie spektaklu zaprosili dzieci do wspólnej podróży ulicami Warszawy.

 

 

bratki malowanieW marcu w grupie Bratki gościła na zajęciach dydaktycznych pani plastyczka, mama Matyldy. Opowiadała dzieciom o reprodukcji obrazów. Owocem tej wizyty były nasze dziecięce repliki „Mona Lisy” Leonarda da Vinci.

 

 

 

urodziny literekPrzedszkolaki z grupy Rumianki niedługo pożegnają się z naszą społecznością przedszkolną i rozpoczną edukację w szkole.  Przez cały rok szkolny sumiennie się do tego przygotowują. Poprzez różnorodne formy zabawy uczą się kolejnych literek polskiego alfabetu. Wszystkim dzieciom bardzo przypadła do gustu zabawa w „Urodziny literki”. I tak też, każdego dnia utrwalamy kolejną literkę z alfabetu, szukając słów i przedmiotów, które od niej się zaczynają. Dziecko, którego literka „ma urodziny” przez cały dzień nosi koronę. Rumianki z niecierpliwością czekają na swój literkowo - urodzinowy dzień.

 

maki piatkowscyGrupa Maki uczestniczyła w programie „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Celem programu  jest zwiększenie świadomości na temat łatwej i zdrowej diety oraz zachęcenie do wdrożenia jej w życie. Dlaczego akurat 5 porcji?. Ponieważ według ekspertów, jest to optymalna dawka witamin i mikroelementów niezbędna dla dobrego stanu naszego organizmu.

 

Początek strony