01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg30.jpg31.jpg32.jpg33.jpg34.jpg35.jpg36.jpg37.jpg38.jpg39.jpg40.jpg41.jpg42.jpg43.jpg44.jpg45.jpg46.jpg47.jpg48.jpg49.jpg50.jpg51.jpg52.jpg53.jpg54.jpg55.jpg56.jpg57.jpg58.jpg59.jpg

festyn frImieniny Patrona naszego przedszkola Świętego Franciszka corocznie stanowią okazję do wspólnego świętowania. I tak w sobotę  22 września 2012 roku wszystkie „Kwiatki Świętego Franciszka”, rodzice a także personel naszej placówki spotkali się na Festynie Rodzinnym. Najpierw Ksiądz Dyrektor Sylwester Jeż odprawił uroczystą mszę świętą w kościele p.w. Świętego Wojciecha. Modliliśmy się wspólnie o Boże błogosławieństwo na cały rok szkolny 2012/2013. Po mszy świętej przeszliśmy do przedszkola, gdzie w ogrodzie rozpoczął się festyn. Nie zabrakło „Kawiarenki pod chmurką”, grilowanych kiełbasek, cukrowej waty, loterii fantowej, malowania buziek, kolorowych baloników i mnóstwa radości na twarzach wszystkich uczestników, nie tylko tych najmłodszych. Dodatkową atrakcją była aukcja prac wykonanych przez dzieci, ich rodziców i pracowników przedszkola

sw franciszekW imieniny patrona naszego przedszkola, Świętego Franciszka, pięciolatki z grupy Fiołki zaprezentowały wszystkim grupom swoje umiejętności aktorskie. Tak jak Święty Franciszek ukochał ludzi, zwierzęta i przyrodę, tak młodzi aktorzy stworzyli uroczy i bardzo dydaktyczny  spektakl utrzymany w ekologicznej konwencji. Dzieci wystąpiły w roli zwierząt zamieszkujących las  oraz turystów, którzy ten las zaśmiecają i palą ognisko, przez co wzniecają groźny dla mieszkańców lasu pożar. Przesłaniem występu było zachęcenie do dbania o przyrodę, szanowanie jej tak, jak szanował ją Święty Franciszek.

Dzieciaki kochają teatr! A teatr kocha dzieci. W naszym przedszkolu na comiesięcznych spotkaniach teatralnych dzieci poznają losy kolejnych bohaterów. Tym razem odwiedził nas sam dzielny Krawiec Niteczka. Jego pełna przygód wędrówka po całym świecie wzbudziła wiele emocji wśród przedszkolaków. Spektakl był bardzo rozśpiewany, przez co doskonale trafił do wyobraźni dzieci i nie pozwolił najmłodszym widzom na nudę. Na uwagę zasługuje fakt, że był to występ w wykonaniu jednej aktorki, która w bardzo ciekawy sposób wyczarowuje na scenie wiele postaci i sytuacji. Przedszkolaki doceniły talent aktorski, bo na koniec przedstawienia gromkie brawa słychać było w całym przedszkolu.

policjantkaW naszym przedszkolu staramy się stwarzać dzieciom różne sytuacje edukacyjne, które nie tylko będą inspiracją do gromadzenia nowych doświadczeń, ale przede wszystkim wzbudzą w dzieciach ciekawość i  dostarczą wiedzy o świecie. Na spotkaniu z panią policjantką, która odwiedziła wszystkie grupy w naszym przedszkolu, dzieci dowiedziały się, jak bawić się i zachowywać bezpiecznie oraz w jaki sposób unikać zagrożeń. Ciekawe scenki dramowe pokazały przedszkolakom, jak być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego.

tygryskiDzieci z naszego przedszkola odwiedziły teatr „Lalka”, mieszczący się Pałacu Kultury i Nauki. Obejrzały tam przedstawienie „Tygryski” - sceniczną adaptację wiersza J. Papuzińskiej.  Inscenizacja łączyła  prostą fabułę z elementami  zabawy. Sztuka ukazywała Asię, która ubrana w piżamkę w „Tygryski” nie może zasnąć. Do akcji wkracza mama i ujarzmia tygryski  zamykając je w szafie. Rano tygryski wyskakują do ogrodu, gdzie zanim wrócą na piżamkę Asi poznają świat roślin i owadów. Po przedstawieniu dzieci miały okazję zapoznania się z rekwizytami wykorzystywanymi w przedstawieniu.

d nauczycielaW październiku razem z dziećmi świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji przedszkolaki z grupy Stokrotki przygotowały bardzo interesujące przedstawienie  na temat pracy nauczyciela. Wystąpiły w humorystycznych scenkach dramowych prezentujących relacje zachodzące pomiędzy dziećmi i nauczycielami. Zakończeniem tego miłego spotkania było rozdanie kwiatów całemu personelowi przedszkola.

 

wars sawaW dniu 17 października 2012 dzieci z naszego przedszkola obejrzały spektakl pt. „Wars i Sawa” w wykonaniu teatru Figielek. Wychowując przez sztukę można pokazać dzieciom wiedzę z dowolnego zakresu. Tym razem spektakl dla dzieci miał na celu zapoznanie najmłodszych z legendą stolicy Polski. Przedszkolaki poznała losy bohaterów, tytułowego Warsa i Sawy. W bajkowej scenerii dzieci ujrzały rybacką osadę, Wisłę, pracowitego rybaka Warsa i piękną syrenkę.

 

pasowanie23 i 24 października 2012 roku do grona prawdziwych przedszkolaków dołączyły kolejno dwie najmłodsze grupy trzylatków: Konwalie i Maki. Dla dzieci był to bardzo ważny moment. Po raz pierwszy wystąpiły na scenie, gdzie zaprezentowały zebranym gościom wierszyki i piosenki, których nauczyły się specjalnie na tę okazję. Na widok elegancko ubranych i jakże przejętych maluchów niejednemu rodzicowi zakręciła się łezka w oku. Po występie nastąpił uroczysty moment pasowania na przedszkolaka. Siostra Dyrektor wręczyła każdemu dziecku dyplom i głośno oznajmiła, że zostało ono włączone do grona przedszkolaków Przedszkola Kwiatki Świętego Franciszka. Po występie i pasowaniu dzieci zjadły poczęstunek w swoich salach.

sw niepodleglosci11 listopada - Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę to radosne święto wszystkich Polaków, także tych najmłodszych. Przedszkolaki z grupy Bratki w uroczysty sposób uczciły to ważne dla Polski wydarzenie. W czasie występu dla całego przedszkola Bratki nawiązały do historii Polski i wprowadziły nas w patriotyczny nastrój. Zaprezentowały wszystkim symbole narodowe, śpiewały polskie pieśni patriotyczne. Ich występ spotkał się z uznaniem wśród małych widzów, którzy nie szczędzili kolegom aktorom głośnych oklasków.

kogutDnia 12 listopada przedszkolaki miały okazję obejrzeć ciekawe przedstawienie pt. „Przygody Koguta Pablito”. Ta urocza bajka przeniosła dzieci w gorące rejony Afryki Południowej, gdzie główny bohater, Kogut Pablito, przeżywa swoje perypetie w poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni. W bajce pojawiły się elementy profilaktyki dla najmłodszych wskazujące im podstawowe zasady postępowania i wskazówki jak zachowywać się  różnych, czasem trudnych sytuacjach.  Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły losy głównego bohatera spektaklu a na koniec obdarzyły aktorów gromkimi brawami.

kopernik20 listopada dzieci z grup Stokrotki i Fiołki odwiedziły wystawę w galerii Bzz! Mieszczącą się w Centrum Nauki Kopernik. Tuż przy wejściu na dzieci czekały owady i ryby, które można było łapać w niezwykłą siatkę stworzoną z własnego cienia. Podążając śladami zwierząt mali odkrywcy mieli okazję dotrzeć do ich kryjówek oraz wejść do wnętrza kalejdoskopu, żeby zobaczyć swoje zwielokrotnione odbicie. W galerii Bzz! dzieci mogły poczuć się jak ptaki, przesuwając rękoma po poręczach ukształtowanych zgodnie z tym, w jaki sposób poruszają się ptasie skrzydła i obserwując wszystko z góry za pomocą peryskopu. Świat wykreowany z myślą o najmłodszych gościach wystawy rozbudził ich wyobraźnię i ciekawość.

fiolki sp23 listopada dzieci z grupy Stokrotki i Fiołki zostały zaproszone na przedstawienie  „Jesień” do Szkoły Podstawowej nr 139 przy ul. Syreny. Podczas przedstawienia mali aktorzy zapoznali swoją widownię z bogatą ofertą zbiorów warzyw i owoców jak również ze sposobami przygotowania się zwierząt do zimy. Wszyscy byli oczarowani pięknymi strojami w które były przebrane dzieci występujące w przedstawieniu.

 

jas pociechaLektura Biblii i Pisma Świętego nie zawsze jest łatwa w odbiorze, szczególnie dla najmłodszych dzieci. Katolicki charakter naszego przedszkola mobilizuje nas do przybliżania dzieciom wartości religijnych. W tym roku szkolnym nasza placówka nawiązała współpracę z wyjątkowym „przedszkolakiem” Jasiem Pocieszką. Ten dość wyrośnięty „przedszkolak” zaprasza dzieci do wspólnej zabawy, śpiewów, pląsów i tańca. W swojej pracy z dziećmi stosuje pedagogikę zabawy. Promuje wśród najmłodszych wartości katolickie i przybliża tradycje chrześcijańskie. Do wspólnego poznawania Biblii zaprasza wszystkie dzieci, a  pomagają mu w tym pluszowe owieczki, kwiaty, rośliny, radosne dźwięki różnych instrumentów. Stosując elementy dramy i pantomimy przedstawia biblijne scenki w sposób jasny i zrozumiały dla dziecięcego odbiorcy. Jaś Pocieszka na dobre stał się ulubieńcem naszej przedszkolnej gromadki. Dzieci ze wszystkich „franciszkowych” grup zawsze cieszą się na wiadomość o kolejnym spotkaniu z tym miłym gościem.

misiaczek

 

 

 

 

 

 

mikolaj10 grudnia w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie ze św. Mikołajem.
Spotkanie rozpoczęto się od wspólnej zabawy w kole i śpiewaniu kolęd. Pani Ewa Kutrowska -Witczak zorganizowała przedstawienie, w którym za pomocą figurek zapoznała dzieci z tradycją Świąt Bożego Narodzenia. W przystępny dla dzieci sposób przybliżyła życie  Świętej Rodziny przed i po narodzeniu Jezusa. Spotkanie zakończyło się śpiewaniem piosenek o Świętym Mikołaju , rozdaniem prezentów i wspólnymi zdjęciami  Mikołaja i zadowolonych przedszkolaków.

jaselka8 stycznia s. Dominika zorganizowała w naszym przedszkolu Jasełka. Młodzież z gimnazjum  wcieliła się w role świętej rodziny, królów, pastuszków i narratorów.
Gimnazjaliści w bardzo interesujący sposób przedstawili czas w którym narodził się Jezus. Dodatkowo jasełka zostały wzbogacone o grę na gitarze i skrzypcach co niezwykłe urzekło dzieci.

 

jaselka jasPan Jezus w dziecięcym wózeczku, pluszowe owieczki pląsające po zielonym kocu, a między nimi śpiące dzieci. Wielkie czerwone serce przepełnione miłością do bliźnich, a obok wąż kuszący i namawiający do złego. U Jasia Pocieszki wszystko jest możliwe. W tej nietypowej scenerii i w dość niekonwencjonalny sposób ukazał dzieciom historię narodzenia Pana Jezusa. Pokazał kontrast pomiędzy dobrem a złem. Dzieci aktywnie uczestniczyły z tych ciekawych Jasełkach, chętnie wcielały się w poszczególne role, z dużym zainteresowaniem słuchały Pisma Świętego.

mysz14 stycznia 2013 roku grupy czterolatków odwiedził niezwykły gość - Myszka Norka, maskotka fundacji Klub Myszki Norki. Tego dnia sympatyczna pluszowa myszka rozmawiała z dziećmi o przyjaźni. Dzieci mówiły, kim jest prawdziwy przyjaciel i co to znaczy, być dobrym przyjacielem dla innych osób. Myszka Norka w  prosty i przystępny sposób nawiązała do tematu dotyczącego ważnych wartości. Na koniec spotkania zaprosiła przedszkolaków do wspólnej zabawy z chustą animacyjną. Każdy uczestnik otrzymał na pożegnanie odznakę Klubu Myszki Norki.

karnawal„Poloneza czas zacząć...” – takimi oto  słowami, przy dźwiękach staropolskiego Poloneza rozpoczęliśmy Bal Karnawałowy 2013 roku. Tego dnia przedszkole zamieniło się w zaczarowane królestwo bajki i baśni. Na wspólnej zabawie spotkały się wróżki, księżniczki, rycerze, piraci, strażacy, policjanci, kowboje i mnóstwo innych, bardzo kolorowych postaci. Nasi przedszkolacy niestrudzenie tańczyli, brali udział w licznych konkursach, jedli  pączki i cukierki. Nikt nie był smutny, uśmiech gościł na twarzy każdego dziecka, aż żal było kończyć. A za rok kolejny bal...

mszaPrzedszkole „Kwiatki Świętego Franciszka” to miejsce gdzie dzieci doskonale się bawią, bezpiecznie poznają świat, uczą się i poznają wartości religijne. Na comiesięcznych mszach świętych,  odprawianych przez zaprzyjaźnionego z naszą placówką Ojca Bogdana Augustyniaka, spotykają się dzieci ze wszystkich grup wiekowych oraz personel przedszkola. Wspólnie modlimy się, śpiewamy kościelne pieśni, cieszymy się ze spotkań z Panem Bogiem. Ojcu Bogdanowi towarzyszy nieodłącznie miś, którego tulą i witają wszystkie przedszkolaki. Dziecięca wiara jest czysta jak ich serduszka, pełna radości i ufności. Słowo Boże wypowiedziane prosto do najmłodszych, wytłumaczone im jasnym i zrozumiałym językiem, jest doskonałym wprowadzeniem do odkrywania wiary.

zima

 

 

 

 

 

 

koncertyCzym jest muzyka? Gdzie mieszka i jak powstaje? Na te oraz na wiele innych pytań dzieci znajdują odpowiedź na comiesięcznych koncertach muzycznych organizowanych w przedszkolu. Jakie możliwości ma gitara, jak działa flet, z czego można zrobić ciekawy instrument? Tak wielu interesujących rzeczy dowiadują się Franciszkowe czterolatki i pięciolatki. Dzieci słuchają, śpiewają, tańczą, biorą czynny udział w każdym koncercie. Podczas tych muzycznych spotkań całe przedszkole przepełnione jest śmiechem, wrzawą i radosnym hałasem. Wszystko ma wymiar poznawczy i edukacyjny. A przede wszystkim stanowi dla dzieci doskonałą zabawę.

b kaczatkoW kwietniu, pani Ewa zaprosiła naszych przedszkolaków na spektakl pt. „Brzydkie Kaczątko” według baśni Hansa Christiana Andersena. Ten mądry utwór o brzydkim, odtrąconym i niechcianym kaczątku uczy nas, jak należy dostrzegać prawdziwe piękno. Wskazuje na różnice i inność między bohaterami, zachęca do tolerancji i zrozumienia dla innych. Dzieci z przejęciem śledziły losy małego kaczątka, przeżywały wraz z nim jego smutek i odrzucenie. A kiedy to niepozorne kaczątko zmieniło się w dostojnego i pięknego łabędzia, dzieci szczerze cieszyły się jego szczęściem. Pani Ewa pokazała dzieciom, że zawsze należy wierzyć we własne siły i możliwości.

mostowkaNa początku maja wszystkie przedszkolne grupy wzięły udział w całodniowej wycieczce do Mostówki. W tym roku dzieci uczestniczyły w twórczych warsztatach ceramicznych. Miały okazję malować farbami akrylowymi i samodzielnie zdobić wybrane wyroby ceramiczne. Spod dziecięcych rączek wyszły śliczne, wielobarwne skarbonki w kształcie świnek i hipopotamów, rozkoszne misie i wesołe koty. Przedszkolaki lepiły też z gliny plastycznej, co również było dla nich dużą radością. Po „pracy” przyszedł czas na odpoczynek i obiad, więc tradycyjnie wszyscy skosztowali pysznych kiełbasek z grilla. A na zakończenie warsztatów dzieci obejrzały pokaz baniek mydlanych. To już kolejna nasza całodniowa wycieczka i ona również zaliczona została przez dzieci do wyjątkowo udanych wypraw. Oby częściej spotykały nas takie przyjemności.

Początek strony