m etnograficzne21 listopada klasa 5 wybrała się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę klasową. Po krótkiej podróży autobusem i metrem znaleźliśmy się w Muzeum Etnograficznym. Tu byliśmy umówieni na warsztaty rękodzielnicze "Malowane na szkle". Zanim przeszliśmy do praktyki, najpierw wysłuchaliśmy krótkiego wykładu - w końcu wycieczka musi być kształcąca. Pani, która prowadziła zajęcia, wyjaśniła nam, że technika malowania obrazów na szkle była bardzo popularna w dawnej Polsce, szczególnie na wsi. Dominowały obrazy o tematyce religijnej i ... zbójnickiej, ale trafiały się też motywy roślinne. Każdy otrzymał potem swoje szkoło, pędzel i marker do konturów oraz zestaw farb i kilka wydrukowanych wzorów do wyboru: papugi, kwiaty, zbójnicy, anioły. Musieliśmy wykonać czarne kontury, potem starannie nanieść kolory, obrócić obrazek i gotowe. Pracy było przy tym dużo, ale efekt był tego wart. I mamy gotowe upominki dla bliskich:-)