fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

2 grudnia 2014 r. byłam z klasą na warsztatach w Muzeum Etnograficznym. Podczas spotkania mieliśmy okazję poznać rożne tradycje związane z świętami Bożego Narodzenia.
Dowiedzieliśmy się co to jest podłaźniczka (lub rajskie drzewko) - to ucięty czubek choinki, który wieszano nad stołem. Był on ozdobiony orzechami, jabłkami, ciastkami, słomkowymi zabawkami. Najbardziej podobała mi się ozdoba w kształcie kuli wykonana z opłatka, nazywano ją światem. W staropolskich chatach jako dekorację stawiano w kącie izby snop zboża na który mówiono diduch.
Zwyczaj stawiania choinki w domu, jak to teraz robimy, przywędrował do nas z Niemiec około 200 lat temu.
Wspólnie mieliśmy okazję przygotować tradycyjny staropolski stół Wigilijny. Był odświętnie udekorowany i znalazło się na nim 12 tradycyjnych postnych potraw .
Wysłuchaliśmy historii o tym jak dawniej chodzono po kolędzie i obejrzeliśmy stroje w jakie przebierali się kolędnicy (anioł, starzec, czart, turoń, bocian, gwiazdor).
Obejrzeliśmy wystawę szopek krakowskich, które były bardzo kolorowe i bogato zdobione. Na zakończenie lekcji dostaliśmy kartki świąteczne. Zajęcia były bardzo ciekawe.

Ania Talar kl.2

Początek strony