fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg
W kwietniu zatrzymamy się nad tematem przebaczania. Dzieciom przebaczenie i zapomnienie przychodzi bardzo łatwo. Są one bardzo otwarte na to co dzieje się i naturalnie dążą do zgody i akceptacji. Jeśli dziecko nie przebacza częściej jest to oznaką, iż to dorośli czują się  skrzywdzeni. Ucząc dzieci reakcji winniśmy obserwować w jakie relacje dziecko wchodzi. Nie należy wzmacniać ani roli agresora, ani ofiary. Obie role nie pozwolą w przyszłości na pełny, satysfakcjonujący rozwój. Szczególną umiejętnością jest przebaczenie. Prawdziwe przebaczenie zawsze wypływa z serca i prowadzi do pojednania .

Nie potrafi przebaczać ten, kto sam nie zaznał przebaczenia” - Jan Paweł II

Tematy szczegółowe:

  1. Potrafię przebaczać innym.
    Sztuką nie jest zapomnieć i odejść. Sztuką jest przebaczyć i żyć obok tego, który potrafił cię zranić” - Jan Paweł II
    Przebaczenie jest cnotą silnych”  - M. Gandhi
    Zadanie dla rodziców: zastanówmy się, co najczęściej przeszkadza nam w wybaczeniu innym. Czy nasze przekonania nie indukujemy swoim dzieciom? Zaobserwujmy, jak reagują dzieci. Czy łatwo zapominają o tym, że ktoś ich skrzywdził? Uczmy ich przebaczania innym osobom.

  2. Przebaczam sobie.
    Chociaż jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, nie jesteśmy z różnych przyczyn wiernym Jego odbiciem. Często obciążamy się winą za coś, co musiało się wydarzyć. Świadomość własnej winy i brak akceptacji takiego zdarzenia powodują, że potępiamy siebie, nie wierzymy w swoje możliwości. Wypala się w nas motywacja do działania. Aby sobie z tym poradzić, należy uznać swój błąd, określić go, naprawić to, co można naprawić i zapamiętać na przyszłość naukę płynącą z niego.
    Zadanie dla rodziców: Opowiedzmy swojemu dziecku o jakimś zdarzeniu z naszego życia, które było dla nas bolesne i nieodwracalne. Czego nas ono nauczyło?

  3. Bóg zawsze przebacza nam.
    Jest to wielka tajemnica miłości Boga. Zawsze ilekroć zwrócimy się do Niego z prośbą o wybaczenie płynącą z serca, ono dokona się. Konsekwencje naszego postępowania jednak musimy ponosić.
    Zadanie dla rodziców: uczmy dzieci wiary w miłującą dobroć Boga, ale i sprawiedliwość. Nawet najtrudniejsze konsekwencje, jeśli zaufamy Bogu, uczynią nas zdolnymi do ich poniesienia. Zapoznajmy dzieci z fragmentami Pisma Św., w których są wskazówki dotyczące sztuki przebaczania.

Alicja Dzwonkowska

Początek strony