fb

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg

W maju szczególną uwagę zwrócimy na wartość zwaną szczęściem. Wszyscy pragną być szczęśliwi, jest to imperatyw przenikający nasze życie. Często zastanawiamy się, co jest nam potrzebne, by tak się poczuć, dlaczego nie możemy zatrzymać zadowolenia, radości na zawsze. Mamy wrażenie, że ciągle gonimy szczęście. Ale, jeśli wejdziemy głębiej w to zagadnienie, może okazać się, że często jesteśmy nieszczęśliwi z własnego wyboru, oczekując od życia nadzwyczajnych okoliczności i zdarzeń, nie doceniając tych, których mamy.

Tematy, które chcemy poruszyć to:

  1. Szczęście płynące z zaspakajania indywidualnych potrzeb i realizacji własnych celów.
    Aby czuć się szczęśliwym muszą być zaspokojone potrzeby fizyczne i psychiczne np. snu, bezpieczeństwa, akceptacji, bliskości, itd.
    Zadanie dla rodziców: zastanowię się, czy moje dziecko posiada warunki do tego, by czuło się szczęśliwe. Posłucham co na ten temat mówi dziecko.

  2. Szczęście w relacjach z innymi.
    Czujemy się dobrze, jeśli jesteśmy otoczeni dobrymi, ciepłymi ludźmi, akceptującymi nas, którym możemy zaufać i wiemy, że są sprawiedliwi i życzliwi. Możemy wtedy wiele dobrego od nich otrzymać i nauczyć się.
    Zadanie dla rodziców: pomyślę, w jaki sposób mogę wpłynąć na relację z dzieckiem. Zrobię przynajmniej jeden krok, by stały się lepsze.

  3. Szczęście płynące z poczucia związku z Bogiem i życia zgodnego z Jego wolą.
    Co może zagrozić temu, kto mocno wierzy, że Bóg Ojciec, który jest wszechmogący opiekuje się nim. Świadomość tego daje nam wszystko, czego potrzebujemy. Wystarczy wsłuchać się w Jego głos i poznać Jego wolę. Aby Jego usłyszeć należy z serca wyrzucić negatywne emocje i uspokoić umysł poprzez ograniczenie niepotrzebnych pragnień. One same znikną, jeśli zaufamy Bogu.
    Zadanie dla rodziców: porozmawiam z dzieckiem o tym, że Bóg zawsze nam pomaga, jeśli poprosimy szczerze i we właściwej potrzebie. Wspólnie zastanowię się, jakie postępowanie podoba się Bogu.

Alicja Dzwonkowska

Początek strony