Powołanie do wolności łączy się z obowiązkiem zrozumienia, że wolność to nie samowola, ale jest to zadanie stojące przed każdym człowiekiem wymagające przemyśleń, rozwagi, umiejętności wyboru, decydowania

Ks. Jerzy Popiełuszko

Wolność i odpowiedzialność to dwie wartości nad którymi będziemy pracować w miesiącu marcu. Będąc wolnymi posiadamy prawa i przywileje do czegoś i musimy nauczyć własne dzieci do korzystania z nich w sposób odpowiedzialny. Korzystanie z praw ma swoje granice, choćby po to, aby inni także mieli w tym swój udział. Umiejętności rozpoznawania granic uczymy się od najmłodszych lat. Jeżeli w domu są granice wyraźne i ściśle przestrzegane dziecko czuje się bezpiecznie. Zasady i granice są baza do wykształcenia właściwego kręgosłupa moralnego.
Wolność daje nam możliwość do poczucia się odpowiedzialnym za siebie. Odpowiedzialność to również wykonywanie tego co powinno się zrobić w sposób najlepszy na jaki nas stać. Odpowiedzialność daje nam poczucie dobrze spełnionego obowiązku a to z kolei przynosi radość oraz spokój.

W tym miesiącu będą poruszane następujące tematy:

• Moja wolność i odpowiedzialność jako ucznia
    Oznacza to, że w sposób rozsądny korzystam z moich praw w szkole, dobrze wypełniam obowiązki ucznia, dostrzegam prawa innych uczniów i nauczycieli, ponoszę odpowiedzialność za to, co wyrażam werbalnie i niewerbalnie, jestem odpowiedzialny za wizerunek szkoły, moje zachowania świadczą o tym, godnie i kulturalnie zachowuje się w szkole i poza nią, jestem odpowiedzialny za tworzenie atmosfery w klasie oraz za relacje z uczniami i nauczycielami, uczę się dokonywać takich wyborów, które nie krzywdzą mnie i innych, dbam o mienie szkoły, wygląd, czystość, porządek na terenie szkoły.
    Zadanie dla rodziców: zwrócę szczególną uwagę na to, by moje dziecko było dobrze przygotowane do lekcji.

• Jestem dzieckiem rodziców. Granice mojej wolności i obowiązki
    Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi” - Kard. Stefan Wyszyński

Rodzice są nam dani od Boga. Mają swoje zalety i słabe strony, ale dziecko powinno ich zaakceptować. Dlatego w tym temacie będziemy zwracać szczególną uwagę na właściwe zachowania wobec rodziców, nie ośmieszania ich, nie lekceważenia, zachowywania granic w relacjach z nimi, nie robienia im przykrości, nie denerwowania, ustalania i przestrzegania wspólnych zasad postępowania w domu oraz stałych obowiązków.
    Zadanie dla rodziców: porozmawiam z dzieckiem o zasadach i konsekwencjach ich łamania w naszym domu.

• Jestem Polakiem. Jak odczuwam wolność? Za co jestem odpowiedzialny?
    Wypaczone pojęcie wolności, rozumianej jako niczym nieograniczona samowola, nadal zagrażają demokracji i wolnym społeczeństwom” - Jan Paweł II

W tym temacie będziemy poruszać zagadnienia dotyczące praw obywatelskich a szczególnie praw dzieci w naszym kraju, właściwego rozumienia przekazów i znaczenia symboli narodowych, godnego reprezentowania swojego kraju w każdym miejscu, a także wizji idealnego obywatela oraz państwa.
    Zadanie dla rodziców: wspólnie z dzieckiem obejrzę film o tematyce patriotycznej oraz porozmawiam na ten temat.

• Jestem dzieckiem Boga. Do czego mnie to obliguje? Wolna wola
    „Być wolnym to żyć w zgodzie ze swoim sumieniem” - ks. Jerzy Popiełuszko

Codziennie utrzymywana świadomość, że jestem dzieckiem Boga zmusza mnie do szukania kontaktów z moim Ojcem. W jaki sposób nawiązujemy łączność z Bogiem, jak możemy go usłyszeć, czego On ode mnie oczekuje, kiedy moja wola jest Jego wolą, moja odpowiedzialność przed Bogiem Ojcem za to co myślę, czuję, wykonuję, jakie dary, zdolności otrzymałem od mojego Ojca i jak je wykorzystuję to tematy, które poruszymy w tym zagadnieniu.
    Zadanie dla rodziców: porozmawiam ze swoim dzieckiem o Bogu na temat: co mogę zrobić, by Bóg był ze mnie zadowolony?

Pisząc i informując Państwa jako rodziców uczniów naszej szkoły o naszym programie wychowawczym chcemy zainspirować i zachęcić do wspólnego zaangażowania się, aby przekazać dzieciom to co jest najbardziej wartościowe i co będzie służyło im w wyborach obecnych i przyszłych.

Alicja Dzwonkowska