01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

W dniu 24 kwietnia klasa 2a za zdobycie nagrody publiczności w ramach konkursu o patronie pojechała na wycieczkę śladami Fryderyka Chopina.
Uczniowie wraz z wychowawczyniami Paniami Lenart i Suchocką odwiedzili dwór rodziny Chopinów w Żelazowej Woli.
Ta słynna w Polsce wieś leży w województwie mazowieckim, 46 km od Warszawy i 2 km od Sochaczewa. Znana jest jako miejsce urodzenia Fryderyka Chopina w dniu 1 marca 1810 roku oraz miejsce jego zamieszkania w pierwszych miesiącach dzieciństwa, w dworku Skarbków. W oficynie dworku, właśnie w miejscu, gdzie kiedyś mały Fryderyk mieszkał z rodzicami, powstało Muzeum biograficzne artysty - oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
Dworek w Żelazowej Woli otacza park krajobrazowy z XVIII wieku. To tutaj, w ogrodzie, młody Fryderyk grywał na wystawianym z salonu fortepianie, kiedy odwiedzał Żelazową Wolę. Towarzyszyła temu nie tylko rodzina, ale i mieszkańcy okolicy. Park wywarł na naszych uczniach ogromne wrażenie. Powstały w latach 20-tych w stylu modernistycznym ubiegłego wieku składa się z drzew i krzewów występujących na całym świecie. W 2010 park został zrewitalizowany. Nad rzeką Utratą powstał nowy most, wykarczowano chore i suche drzewa, wyremontowano estradę nad stawem, dosadzono tysiące nowych roślin. W każdym zakątku parku towarzyszy zwiedzającym muzyka Chopina płynąca z ukrytych głośników.
Kolejnym miejscem na Chopinowskim szlaku był, zbudowany w latach 1551-1561, kościół w Brochowie. To właśnie w tym miejscu ślub brali rodzice pianisty-Mikołaj Chopin wraz z Justyną Teklą z Krzyżanowskich, a w kwietniu 1810 roku ochrzczony w nim został mały Fryderyk Chopin. Obecna świątynia, odnawiana zarówno po I jak i po II wojnie światowej, wyglądem nawiązuje do swego wyglądu z XVI wieku. Jest to swoisty kościół - warownia. Nosi cechy stylu renesansowego i stanowi perełkę w architekturze sakralnej Europy, stanowiąc zarazem obiekt obronny.
Klasa 2a dziękuje Księdzu Dyrektorowi oraz pani Katarzynie Kozioł za zorganizowanie tej bardzo przyjemnej wycieczki.

Początek strony