01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

3b krakowW dniach 23 – 24 listopada, klasa 3b wraz ze swoją wychowawczynią p. Martyną Kaczmarską oraz p. Jolantą Płochocką, wybrała się na wycieczkę do Oświęcimia i Krakowa. Pierwszego dnia młodzież zwiedzała Państwowe Muzeum Auschwitz. Uczniowie już w pierwszej klasie, mieli okazję zwiedzić obóz zagłady w Sztutowie, co bez wątpienia pomogło im zmierzyć się z trudną wizytą w KL Auschwitz. Przed wyjazdem młodzież została odpowiednio wprowadzona i przygotowana do zwiedzania. Czytaliśmy fragmenty wspomnień byłych więźniów, poezję traktującą o świadectwie, jakie należy dać przyszłym pokoleniom, analizowaliśmy wywiady i reportaże. Młodzież wykazała się ogromną dojrzałością w podejściu do tematu, z zainteresowaniem i skupieniem przemierzając teren byłego niemieckiego obozu zagłady. Żadne książki, filmy czy rozmowy, nie są w stanie uświadomić młodym ludziom, jak wielką zbrodnią przeciwko ludzkości były obozy koncentracyjne. Uczniowie mieli świadomość, że mierząc się z wizytą w Auschwitz, wypełniają  swój patriotyczny obowiązek. Mieliśmy okazję zobaczyć zarówno teren obozu I, tzw. „głównego”, jak i Auschwitz II – Birkenau.
Po tak wielu wrażeniach i wzruszeniach, udaliśmy się na odpoczynek do ośrodka w Wieliczce.
Drugiego dnia, wyjechaliśmy do Krakowa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od nadwiślańskich bulwarów i Wawelu, gdzie pani przewodnik opowiedziała nam o zmieniającej się wraz z kolejnymi królami architekturze zamku. Weszliśmy do Kaplicy Zygmuntowskiej i wysłuchaliśmy historii związanych ze znajdującymi się w niej grobami władców Polski. Następnie udaliśmy się na dziedziniec, by na własne oczy zobaczyć renesansowe zdobienia krużganków. Kiedy zwiedziliśmy już Wzgórze na Pomoście Krakowskim, udaliśmy się na Franciszkańską 3, by móc zobaczyć słynne „okno papieskie”, stamtąd do Collegium Novum. Dalej nasza droga wiodła przez Rynek Główny, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć niemal wszystkie symbole Krakowa – od Sukiennic, wieży ratuszowej, poprzez Kościół Mariacki, na Lajkoniku i pomniku Adama Mickiewicza kończąc. Udało nam się wysłuchać hejnału mariackiego. Kolejnym punktem na mapie Krakowa była przepiękna dzielnica żydowska – Kazimierz. Wnętrza judaistycznej Starej Synagogi, w której obecnie mieści się odział muzeum, zrobiła na nas ogromne wrażenie. Ostatnim zabytkiem, jaki zwiedziliśmy, były wnętrza Fabryki „Emalia” Oskara Schindlera, gdzie mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz tzw. MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej. Schindler – Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, uratował blisko 1300 pracowników przymusowych żydowskiego pochodzenia przed zagładą w obozach koncentracyjnych. Przewodnicy po wystawie opowiedzieli nam nie tylko historię niemieckiego przedsiębiorcy i ocalonych przez niego ludzi, lecz także fakty związane z gettem w Krakowie i historią II wojny światowej.
Wycieczka bez wątpienia na długo pozostanie w naszej pamięci, pomimo trudów związanych z jej tematyką, mamy poczucie spełnionego obywatelskiego obowiązku.

Początek strony