01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

radio 2bDnia 4.05.2017 r. klasa 2b wraz ze swoją wychowawczynią p. Martyną Kaczmarską, wybrała się na zwiedzanie Polskiego Radia. Zajęcia edukacyjne zatytułowane „Sekrety radia”, zgodnie ze swoją nazwą , dotyczyły mało znanych faktów z historii Polskiego Radia i pracy w tejże instytucji. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z jednym z trzech spikerów pracujących nadal w radiowej „Dwójce”. Nasz przewodnik wyjaśnił różnice między spikerem a dziennikarzem radiowym, ponieważ, jak sam zauważył, te dwa zawody często są ze sobą utożsamiane. Młodzież przekonała się, że Polskie Radio, to nie tylko jedna z wielu rozgłośni radiowych, ale przede wszystkim instytucja kulturalna, która prężnie działa niezmiennie od 1926 r., kiedy to w eterze wybrzmiały po raz pierwszy słowa „Halo, halo, Polskie radio Warszawa, fala 480”. Od tamtej pory, Polskie Radio pełni ważne funkcje społeczne i kulturotwórcze. Do dziś kształtuje wzorce polszczyzny mówionej. Emituje powieści radiowe i liczne słuchowiska. Przyciąga wybitnych pisarzy, aktorów, artystów, kompozytorów, działaczy społecznych, którzy często stają się współtwórcami programów. Nasi uczniowie mieli okazję odwiedzić studio radiowej Jedynki, Dwójki i Czwórki. Byliśmy także w studiu im. W. Szpilmana, gdzie odbywają się koncerty radiowe (przez lata m.in. Orkiestry Polskiego Radia). Bez wątpienia ta wizyta pozwoliła zrozumieć, czym różni się Polskie Radio od rozgłośni komercyjnych.
Zwieńczeniem wyjścia, była krótka wizyta w Fotoplastikonie Warszawskim – miejscu rzadko odwiedzanym, choć doskonale utrzymanym, mieszczącym się w samym sercu stolicy. Uczniowie obejrzeli fotografie upamiętniające powstanie w getcie warszawskim. Fotoplastykon to automat do prezentacji pojedynczych fotografii (przeźroczy) stereoskopowych z całych cykli fotograficznych na jednym stanowisku wizualnym. Dziś archaiczny i zapomniany przez młodsze pokolenia, pozwala zanurzyć się w klimacie epok prezentowanych na poszczególnych slajdach.

Początek strony