goscie syberiaCzas Bożego Narodzenia 2016 roku pozostanie na długo w naszej pamięci. Będzie tak ze względu na gości, którzy przyjechali do nas z dalekiej Syberii. Była to grupa 20 uczniów i pięciu opiekunów z miejscowości Wierszyna oddalonej 140 km od Irkucka oraz z samego Irkucka. Nasi goście to osoby, których rodziny posiadają polskie korzenie. Ich pobyt w Polsce dzięki naszym Rodzicom i wielu innym ludziom został przygotowany starannie i obfitował w wiele atrakcji. Po przylocie, 18 grudnia, grupa zamieszkała w domu rekolekcyjnym Dobre Miejsce na Bielanach. W następnych dniach zwiedzali Kraków, Warszawę i Gdańsk. W wtorek nasi goście zostali niezwykle życzliwie przyjęci przez Parę Prezydencką. We czwartek rano gościliśmy ich w naszej szkole. Ostatni dzień przed świętami to tradycyjnie dzień skupienia i spotkania opłatkowe w klasach. Nasi goście wzięli udział we wspólnej mszy św., a następnie w klasowych opłatkach. Kolejny etap to pobyt w rodzinach. Dwanaście rodzin z naszej szkoły zabrało młodzież i opiekunów do swoich domów na czas świąt. W każdej rodzinie było od jednej do trzech osób. W międzyczasie zostali zaproszeni na spotkanie do Pałacu Arcybiskupa, gdzie wspólnie z Księdzem Kardynałem Kazimierzem Nyczem śpiewali kolędy, dzielili się opłatkiem i rozmawiali. Czas szybko minął i dnia 27 grudnia znowu spotkaliśmy się w naszej szkole, aby wyruszyć na lotnisko i w drogę powrotną. Znakiem dobrze przeżytych chwil , które ubogaciły zarówno gości, jak i rodziny było wzruszenie i łzy podczas pożegnania. Cała grupa zgodnie mówiła, że jest pod wielkim wrażeniem gościnności z jaką się spotkali. Na zakończenie powiedzieliśmy sobie do zobaczenia. My zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia Wierszyny i Irkucka. Myślimy o odwiedzinach we wrześniu.