11 list11 listopada, Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości, już za nami. Był to dzień wolny, więc uroczyste obchody w naszej szkole odbyły się dzień wcześniej.
Na apel zaproszone zostały wszystkie klasy gimnazjum wraz ze swoimi wychowawcami. Spotkanie, prowadzone przez klasę IIb, rozpoczęła przemowa pana Walentego Koszowego – nauczyciela filozofii w naszej szkole, wielkiego miłośnika i znawcę historii Polski. Pan profesor opowiadał o przyczynach i skutkach utraty niepodległości oraz o trudach związanych z jej odzyskaniem. Był to dość długi, jednak ciekawy i pouczający wykład. Następnie młodzież przedstawiła część artystyczną. Wszyscy mieli przyjemność wysłuchać recytacji wierszy, między innymi „Orlątko” Artura Oppmana oraz wysłuchać pieśni patriotycznych: „O mój rozmarynie”, „Białe róże” i innych. Śpiewy i recytacje przeplatane były tekstami objaśniającymi pojawiające się w nich wydarzenia historyczne.
Przygotowany w ten sposób występ był bardzo atrakcyjną lekcją historii, zwracającą uwagę na pielęgnowanie ważnych, zarówno w czasach pokoju, postaw patriotycznych.