d francuskiW środę 30 kwietnia 2014 odbył się w naszej szkole Dzień Francuski czyli „La Journée Française”. Tegoroczna edycja tego święta była już trzecią z kolei. Wzorem lat ubiegłych, w dzień ten prezentowany jest projekt z języka francuskiego grupy uczniów klas II-gich gimnazjum. W tym roku grupę projektową tworzyło pięć uczennic klasy językowej IIb oraz jedna uczennica klasy matematycznej IIa, które pod czujnym okiem nauczycielki od języka francuskiego p. Anny Kiljan, pracowały nad zagadnieniem „Co przeciętny Polak wie o Francuzach?”. Odpowiedź na tak postawiony problem badawczy odnalazły przeprowadzając sondę uliczną czyli wywiady z mieszkańcami Warszawy zachęcając ich do odpowiedzi na kilkanaście pytań dotyczących Francji, jej historii, kultury, sztuki, kuchni, a także samych Francuzów. Przeprowadzone i nagrane wywiady stworzyły materiał filmowy, który poddany został następnie odpowiedniemu montażowi. Ostatecznie powstał 10 minutowy film, który jako główny punkt programu wyświetlono właśnie na Dniu Francuskim.
Dzień Francuski odbył się w tym roku na fioletowej sali gimnastycznej. Przez dwie przerwy prezentowane były materiały - gazetki zawierające różne informacje dotyczące Francji, które pojawiały się w filmie. Na dużej przerwie uczniowie obejrzeli film, wypełniając w jego trakcie quiz przygotowany przez grupę projektową zawierający zagadnienia poruszane przez osoby udzielające wywiadów. Po projekcji nastąpiła słodka degustacja czyli goście zostali poczęstowani iście francuskim przysmakiem czyli bagietką z nutellą.
Było, jak zazwyczaj, smacznie! Ale tym razem też wyjątkowo, bo film jako forma realizacji projektu pojawił się na Dniu Francuskim po raz pierwszy! Mamy nadzieję, że się podobało!