W tym roku szkolnym, podobnie jak w roku ubiegłym, odbywają się w naszej szkole Wieczorki Filmowe. Idea jest prosta: co kilka tygodni spotykamy się, aby obejrzeć ciekawy, wartościowy film znanego reżysera i o nim podyskutować. Od września odbyły się trzy takie seanse, na których licznie przybyła młodzież gimnazjalna obejrzała następujące filmy:

prosta historiaProsta historia - David Lynch
Film opowiada o sześciotygodniowej odysei Straighta, który postanawia pojednać się z chorym bratem, z którym nie rozmawiał od ponad dziesięciu lat. Ponieważ już dawno odebrano mu prawo jazdy i w dodatku niedowidzi, postanawia wyruszyć w drogę jedynym dostępnym mu wehikułem - małym traktorem z przyczepą. Przemierza 300 mil lokalnymi drogami, pośród pól i łąk Iowy i Wisconsin. Jedzie niespiesznie delektując się drogą, przypominając i porządkując zarazem najważniejsze wydarzenia ze swego życia.

Film według oceny uczniów: ◊ ◊ ◊ ◊ ◊

ameliaAmelia - Jean – Pierre Jeunet
Amelia Poulain jest piękną, młodą dziewczyną. Żyje sama w wielkim Paryżu. Pracuje jako kelnerka w małej kafejce. Czuje się zagubiona i samotna, nie ma ani narzeczonego, ani przyjaciół. Aż pewnego dnia... Odnajduje ukryty w swojej łazience przed laty skarb. Postanawia odnaleźć właściciela. Widząc wzruszenie i łzy człowieka po otrzymaniu "przesyłki" coś się w niej przełamuje. Odnajduje życiowy cel. Będzie uszczęśliwiać ludzi! Wszystko się zmienia, a w dodatku w życiu Amelii pojawia się mężczyzna.

Film według oceny uczniów: ◊ ◊ ◊ ◊

vita e bellaŻycie jest piękne - Roberto Benigni
Film opowiada historię obdarzonego bujną wyobraźnią i poczuciem humoru Guido Orfice i jego rodziny. Gdy przychodzi wojna, z uwagi na pochodzenie żydowskie, Guido z synem i wujem oraz jego żona zostają zesłani do obozu koncentracyjnego. Ukrywając swojego synka w baraku, w obawie przed odebraniem mu go, a jednocześnie chcąc oszczędzić małemu traumatycznych przeżyć, Guido rozpoczyna szczególną grę, wmawiając synkowi, iż ich nowa rzeczywistość jest fikcyjna, a oni sami uczestniczą w zawodach, w których można wygrać wielką nagrodę po zdobyciu tysiąca punktów. W tym świecie niezwykłej gry strażnicy obozu muszą być okrutni, ponieważ im także zależy na uzyskaniu nagrody, więc chcą zniechęcić konkurentów do rywalizacji. Pod koniec filmu Giosué "zdobywa" nagrodę i zarazem traci ojca.

Film według oceny uczniów: ◊ ◊ ◊ ◊ ◊

Wszystkich uczniów serdecznie zapraszamy na kolejne odsłony Wieczorków Filmowych w kwietniu, maju i czerwcu, dziękując jednocześnie wszystkim tym, którzy pojawiają się na nich regularnie (szczególnie klasie Ib!)

Organizatorki
p. Ania Alberska