01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg

W kwietniu zastanowimy się nad miłością jako podstawową wartością. Miłość najczęściej dostrzegana jest w kontekście relacji rodzinnych, ponieważ w domu jest najwięcej okazji, by ją okazywać i doświadczać. Ale miłość ma szersze znaczenie. Wyraża się w pomaganiu innym, obronie słabszych, dobroczynności, opiece, trosce o innych, zrozumieniu ich, przebaczeniu, życzliwości, dobrych życzeniach dla innym, miłosierdziu, wspieraniu…
Każda myśl i działanie wypływające z miłości jest w istocie dobre, lecz niekiedy emocje towarzyszące miłości, powodują, że nie widzimy konsekwencji swoich czynów.

Proponuję następujące tematy:

  1. Miłość do siebie. Samopoznanie warunkiem transformacji.
    Jesteśmy mieszanką różnych cech i tych dobrych i złych. Ważne jest poznanie swoich ciemnych i jasnych stron osobowości, a następnie zaakceptowanie tego. Akceptacja jest punktem wyjścia do podjęcia prób doskonalenia tego, co w nas nie jest najlepsze. Miłość do siebie to dbanie o ciało i umysł oraz duszę, a także odkrywanie w sobie talentów, rozwijanie ich i wykorzystywanie dla dobra innych.
    Propozycje dla rodziców: porozmawiam ze swoim dzieckiem o jego zdolnościach i w jaki sposób może je pokazywać. Porozmawiam również niedobrym nawyku i wspólnie ustalimy w jaki sposób można go zmienić.
  2. Miłość do innych.
    „Człowieka drugiego można kochać miłością ludzką, ale tylko wroga można kochać miłością boską” - Lew Tołstoj
    „Ci, których najtrudniej kochać, najbardziej potrzebują naszej miłości” - D. Millman
    „Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego” - Mt 22,36

    Aby realizować to zadanie należy najpierw pokochać siebie. W przeciwnym razie nasze serca mogą nie móc, nie być zdolnymi obdarować innych miłością, będzie ciągle nam czegoś brakowało. Możemy stać nieczułymi albo ofiarami. Nie jest też łatwo obdarowywać miłością osoby, które nie lubią nas. Trzeba dokonać ogromnego wysiłku, aby w nich móc dostrzec ukryte dobro. Nie zawsze udaje się. Jeśli są duże przeszkody, to warto popracować nad tym, aby oddalić się mentalnie i fizycznie od tej osoby (zwłaszcza, gdy jest agresorem). Może z czasem, gdy będziemy mieć inną perspektywę, potrafimy spojrzeć na to inaczej.
    Propozycje dla rodziców: zastanowię się z dziećmi komu i w jaki sposób możemy okazać miłość np. pomagając, odwiedzając go, wysłuchując go.

  3. Miłość do Boga.
    „Będziesz miłował Pana Boga swego z całego serca i z całej duszy swojej i z całej myśli swojej i z całej siły swojej. To jest największe i pierwsze przykazanie” - Mt 22,36
    „Miłość do Boga jest czysta wtedy, gdy radość i cierpienie wzbudzają w nas taką samą wdzięczność” - Simone Weil
    „We wszystkim tym, co zdarza się w życiu człowieka, trzeba odczytać ślady miłości Boga. Wtedy do serca wkroczy radość”  - St. Wyszyński

    Kochać Boga jest najpiękniejszym zobowiązaniem, ale i prawem, przywilejem  człowieka. Kochać oznacza słuchać Jego i pozwolić prowadzić się Jemu. Bóg upodobał sobie czyste i pełne miłości serce. Człowiek nie zawsze odpowiada miłością na miłość, Bóg zawsze nam odwzajemnia miłość i nigdy nie jest ona nadaremną.
    Propozycje dla rodziców: porozmawiam z dzieckiem o tym, w jaki sposób możemy okazywać Bogu miłość, kim chciałoby być dla Boga, jak może postępować, aby to spodobało się Bogu.

Alicja Dzwonkowska

Początek strony