Radość jest ostatnim tematem w bieżącym roku szkolnym. Perspektywa wakacji i końca roku szkolnego zarówno uczniom jak i rodzicom nasuwa swobodniejsze i milsze myśli. Radość łączy się nie tylko z różnego rodzaju sukcesami szkolnymi, ale i z zadowoleniem z bycia razem z rówieśnikami, atmosferą w klasie, w domu, zadowoleniem z samego siebie.

Tematy szczegółowe:
  1. Radość z siebie
    Co to oznacza? Na pewno akceptację tego, że istniejemy, że mamy określone zdolności, które możemy pokazać, że możemy coś pożytecznego zrobić dla innych osób, osiągnąć wymarzone cele.
    Zadanie dla rodziców: Okaż zadowolenie z jakiegoś osiągnięcia swojego dziecka, zwłaszcza, jeśli włożyło w to wiele trudu. Zwróć uwagę na to, z ilu jeszcze sytuacji można być zadowolonym.

2. Relacje z innymi osobami i otoczeniem dają mi radość
    Zadanie dla rodziców: Ucz swoje dziecko omijać drażliwe sytuacje, unikać konfliktów lub konstruktywnie je rozwiązywać (obie strony powinny być choć częściowo być zadowolonymi). Pokaż co to jest kompromis.

3. Radość w kontaktach z Bogiem
    Bóg jest ponad naszymi wyobrażeniami, ale też jeśli zawołamy do Niego z głębi naszego serca odpowiedź przyjdzie w zdarzeniach codziennych. Uczmy się komunikacji z serca, komunikacji z Nim.
    Zadanie dla rodziców: Jeśli masz trudną sytuację skup się na Bogu, pomyśl o Nim, porozmawiaj z Nim słowami modlitwy lub własnymi, posiedź w ciszy i czekaj na odpowiedź. Bądź cierpliwy. Odpowiedź nadejdzie. Naucz zwracania się do Boga o pomoc swoje dziecko. Jest najtrwalsze zabezpieczenie na przyszłość.

Alicja Dzwonkowska